Friday, January 16, 2015

Възпаление на средното ухо (отит) при деца

Отитът е възпалителен процес, засягащ външното и/или средното ухо. Възпалителният процес се предизвиква от бактерии, които попадат в повечето случаи по въздушно-капков път в носа.
Бактериите, които причиняват инфекцията най-често са: Streptococcus pnevmoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharralis и бета хемолитичен стрептокок от група А.  Ако процесът продължи той може да слезе към фаринкса и ларинкса и долни дихателни пътища.
Голяма част от децата, които често правят инфекции на носоглътката, са склонни към отити, поради безпрепятственото преминаване на бактериите към средното ухо.
Един от основните фактори за това е нарушената функция на Евстахиевата тръба. Процесът на инфекция може да се опише по следния начин: набъбналата лигавица на носоглътката води до запушване на Евстахиевата тръба. Създава се отрицателно налягане в средното ухо, което подпомага преминаването на бактерии към него, особено когато носът се издухва едновременно през двете ноздри.
Отитите са най-честата причина за изписване на антибиотици и много родители дори сами прибягват до закупуване на антибиотик, най-вече поради страха от трайно увреждане на слуха.
Поради голямата употреба на антибиотици дори и при вирусни инфекции в носоглътката микробите стават все по-резистентни. Това засяга предимно деца, посещаващи детски заведения. Антибиотиците все по-трудно повлияват възпалението на средното ухо, което принуждава родителите да се обърнат към алтернативни методи на лечение.
Възпалението на средното ухо  бива три вида:
1. Катарален отит, при който преобладава възпалението. Характеризира се със силна болка и розово лъскаво тъпанче. Той може да бележи началото на инфекциозна болест или да е следствие от  усложнение на ринофарингит.
2. Мукозен отит – механично дразнене вследствие на евстахит. Много често евстахитът се бърка с отит и се предписват антибиотици. При мукозния отит може да има течност в тъпанчевата кухина без признаци на остра инфекция. Обикновено лекарите УНГ препоръчват продължително лечение с противоалергични препарати поради схващането, че мукозният отит се дължи и на алергичен терен.
3. Гноен отит, при който трябва да се елиминира гнойната колекция
Съпътстващите симптоми при инфекция на средното ухо са:
болка, температура, безапетитие, повръщане, инфекция на носоглътката
В зависимост от вида на възпалението и съпътстващите го симптоми се предписват и съответните остри хомеопатични лекарства:
1. Хомеопатия при катарален отит
Chamomilla
·         при деца, нетърпящи болка
·         неспокойствие, плач
·         в период на поникване на зъби
·         симптомите се засилват вечер
·         топла и зачервена буза откъм страната на възпалението, докато другата е студена и бледа
Aconitum napellus
·         симптомите започват нощем след внезапно настиване (студен вятър)
·         внезапна висока температура
·         зачервена, топла и суха кожа
·         силна жажда за студена вода
·         силна възбуда и тревога
Belladonna
·         бързо покачваща се висока температура
·         пулсиращи болки
·         зачервена и топла кожа
·         изпотяване – най-вече по лицето
·         силна жажда поради сухота на лигавиците
·         обостряне на всички сетива
·         силно зачервено тъпанче с пулсираща и разрязваща болка
Arsenicum album
·         внезапно влошаване на състоянието
·         фази на тревожна възбуда и отпадналост
·         силна жажда за студена вода на малки глътки
·         пареща болка, която се подобрява от затопляне
·         състоянието се влошава нощем
2. Хомеопатия при мукозен отит
Kalium muriaticum
·         при остри хреми със запушване на носа и катар на Евстахиевата тръба
·         за прекратяване на слузната секреция
Arsenicum iodatum
·         допълва действието на Kalium muriaticum особено при наличие на алергичен процес
Dulcamara
·         катар в областта уши-нос-гърло
·         запушване на носа и ушите
·         възможно е да има кашлица и прегракване
·         вследствие на студ и влага (измокряне от дъжд, мъгла и др.)
3. Хомеопатия при гноен отит
Преди да се извърши дренаж на гнойната течност:
Lachesis mutus
·         симптомите се влошават при отсъствие или спиране изтичането
След като се извърши дренаж на гнойната течност:
Pyrogenium
·         болезнен гноен процес с температура, който се подобрява от затопляне
Kalium bichromicum
·         хрема със слузест жълто -зелен лепкав секрет
·         ушният секрет е мукозен, точещ се на дълги нишки с неприятна миризма (понякога)
Hydrastis canadensis
·         гноен, вискозен, жълто-зелен ушен секрет без неприятна миризма
·         придружен от гъст носен секрет
Mercurius solubilis
·         обилна гнойна, жълто-зелена ушна секреция с неприятна миризма и разраняване на външния ушен канал
·         висока температура
·         обилно потене с тръпки по кожата
·         повишено слюноотделяне с мек и отпуснат език
Arsenicum album
·         течна, бежова ушна секреция с неприятна миризма, която разранява външния ушен канал
·         тревожна възбуда редуваща се с безсилие
·         силна жажда
·         симптомите се засилват нощем и се подобряват от локално затопляне
·         може да се съпътства от висока температура със стомашно-чревни прояви: повръщане и разстройство.
/////////////////////////////////////////////////////////////////////
Хомеопатично лечение на болки в ушите
Доц.д-р Станка Михалкова

Болките в ушите - острите отити - често са последици от остри вирусни заболявания на горните дихателни пътища. Те най-често се причиняват от инфекции, които се разпространяват към евстахиевата тръба откъм носа, гърлото или синусите. Отитът може да се прояви и самостоятелно. Възпалителните процеси на външното и средното ухо могат да имат различна тежест - конгестивен, катарален и гноен отит. Препоръчваме ви да потърсите помощ от специалист, който да определи точно степента на развитие на възпалителния процес.

За да проведете с успех хомеопатично лечение е необходимо да установите както причината, предизвикала болките, така и конкретната картина на оплакванията. Добре действат лекарства в разреждания 6С и 30С.

Може да имате следните картини, съответстващи на определени хомеопатични лекарства:

Aconite (самакитка). Внезапно начало от студен сух вятър. Болката в ухото се появява внезапно през нощта след простудата. Стрелкащи болки. Придружени са с обща треска. Висока температура със суха, пареща горещина или обилно изпотяване със жажда. Редуване на втрисания и горещи вълни. Силно безпокойство и страх от състоянието, в което се намира. Влошаване – през нощта, около полунощ, от докосване, студен вятър и течение. Подобряване от чист въздух.

Feruuum phosphoricum(бял железен фосфат). За ранните стадии на болка в ушите, когато има горещина, туптене и начално възпаление. Болката е пулсираща, пронизваща. Болният е уморен, блед, има лека треска. Конгестивен отит на средното ухо.

Apis (медоносна пчела). Външното ухо е зачервено и възпалено. Болният пищи от болка. Болката е пареща, като от горещи игли. Влошаване – в топла стая, от горещи напитки, докосване. Подобряване – студен въздух, студени напитки, движение.

Belladonna(лудо биле) Засегнато е дясното ухо. Болката е туптяща. Детето може да пищи на сън. Висока температура със студени крайници и гореща глава. Болният може да бълнува, да има делир, да не познава близките си. Влошаване – през нощта, от докосване, разтърсване, разклащане на леглото, светлина, шум. Подобряване – от топлина.

Chamomilla(лайка)Причина за болките в ушите може да бъде прорязването на зъбки при малките деца. Детето е капризно, непрекъснато хленчи, иска да го носят. Болката може да бъде пареща, режеща, пулсираща. Нетърпимост към болката. Влошаване – около 9 часа вечерта, нощем, от докосване, когато лежи в леглото. Подобряване – общо от топлина, локално от студено.

Hepar sulphuris (калциев сулфид). Болката се излъчва от гърлото към ушите при преглъщане. Остра болка като от забита треска. При остър гноен процес. Влошаване от течение. Завива си ушите за да ги затопли. Подобряване – от топло.

Dulcamara(червено кучешко грозде). Катарален отит с усещане за запушен нос и ухо. Болният има кашлица и пресипнал глас. Причина за заболяването може да бъде излагане на влажен студ. Влошаване – от рязка смяна на температурата, студено влажно време, студени напитки. Подобряване – топлина, сухо време.

Kali muriaticum( калиев хлорид- минерал карналит). Хроничен катар в средното ухо, водещ до глухота. Шум в ушите при издухване на носа и преглъщане. Подути лимфни възли около ушите. Простуда със запушване на носа и възпаление на тръбите. Лекарството е подходящо и за болки в ушите при пътуване със самолет. Влошаване – от чист въздух. Подобряване - от студени напитки.

Magnesium phosphoricum(магнезиев фосфат). Мъчителна остра болка, влошаваща се от студен въздух, облекчава се от топлина и натиск.

Pulsatilla (съсънка) Външното ухо е червено и подуто. Може да има отделяне на гъст, жълтеникаво-зелен секрет. Болката се влошава през нощта и от топлина. Детето е плачливо, капризно и желае да го прегръщат и утешават. Болки в ушите, когато секретът е бил потиснат от антибиотици. Влошаване – топла, задушна стая. Подобряване - хладен, чист въздух, след плач.

Arsenicum album(бял окис на метален арсен) Изтичане на лошо миришеща гной от ухото.Влошаване през нощта. Треска. Силна жажда – пие водата на малки глътки, но често. Влошаване – между 12 и 2 часа през нощта. Студена храна и напитки. Подобряване - горещи напитки и храна, раздвижване, изправено положение на тялото.

Mercurius solubilis(живак). Болки в ушите със секрети. Обилно изтичане на лошо миришеща, жълто-зеленикава гной. Увеличено слюноотделяне. Метален вкус в устата. Болките в гърлото се излъчват към ушите при преглъщане. Подути лимфни възли. Треска, с изпотяване. Мек език, с отпечатъци на зъби. Влошаване - нощем, от топлината на леглото, от горещина и от студ, когато лежи на дясната страна. Подобряване - при покой.

Kalium Bihromicum(калиев бихромат) Слузесто, точещо се течение от ушите. Едновременно с него има и хрема със слузногноен секрет. Влошаване – сутрин, студ, влага. Подобряване – горещина, движение, натиск.

Silica(силициев двуокис, кремък) Перфорация на тъпанчето. Катарална глухота. Простуди с болки в ушите. Болките са остри, стрелкащи, пробождащи. Влошаване – при докосване, течение,чист въздух. Подобряване – топло завиване, особено на главата, в топла стая.
////////////////////////////////////////////////
БИЛКИ И ТОПЛО СПАСЯВАТ ОТ БОЛКИ В УХОТО
През зи­мно-пролетния сезон имун­на­та ни сис­те­ма от­с­лаб­ва и ние по-чес­то се прос­ту­дя­ва­ме и бо­ле­ду­ва­ме. И пак така чес­то пре­неб­рег­ва­ме връхлетялата ни “обик­но­ве­на” прос­ту­да и про­дъл­жа­ва­ме да хо­дим на ра­бо­та.

А се­га, по вре­ме на кри­за­та, стра­хът от то­ва да не за­гу­бим службата си ни спи­ра да си взе­мем бол­ни­чен лист. Малцина обаче знаят, че ус­лож­не­ни­я­та след “обик­но­ве­на­та” нас­тин­ка мо­гат да бъ­дат много, а по­ня­ко­га и доста се­ри­оз­ни...

Ако по­чув­с­т­ва­те ос­т­ра бол­ка в ухо­то, ко­я­то пре­ми­на­ва към сле­по­о­чи­я­та или ти­ла, вдиг­не­те тем­пе­ра­ту­ра, слу­хът ви се вло­ши - то­га­ва е по­ве­че от яс­но, че тряб­ва да оти­де­те на ле­кар. Най-ве­ро­ят­но то­ва е въз­па­ле­ние на ухо­то - отит. Мно­го чес­то, за съ­жа­ле­ние, от отит бо­ле­ду­ват мал­ки­те де­ца.

При­чи­ни­те за оти­та са по­па­да­не­то на ин­фек­ция в сред­но­то ухо при раз­лич­ни прос­туд­ни за­бо­ля­ва­ния. Ако не се обър­не­те към ото­ринола­рин­го­лог, за­бо­ля­ва­не­то мо­же да до­ве­де до час­тич­на или пъл­на за­гу­ба на слу­ха, ме­нин­гит и дру­ги проб­ле­ми със здра­ве­то.

Оти­тът е три ви­да: вън­шен, сре­ден и на вът­реш­но­то ухо.

Вън­ш­ни­ят отит се по­я­вя­ва най-чес­то след по­се­ще­ние на ба­сейн, ко­га­то в ухо­то е ос­та­на­ла во­да. То­зи отит чес­то се на­ри­ча “ухо­то на плу­ве­ца”.

Вън­ш­ни­ят отит мо­же да въз­ник­не и от на­ра­ня­ва­ния. Про­я­вя­ва се под фор­ма­та на въз­па­ле­ние на ко­жа­та на уш­на­та ра­ко­ви­на и вън­ш­ния слу­хов ка­нал - по­я­вя­ват се фу­рун­ку­ли и ек­зе­ми. Ле­ку­ва се чрез въ­веж­да­не­то във вън­ш­ния ушен ка­нал на там­по­ни, на­по­е­ни със 70 -про­цен­тов раз­т­вор от спирт.

При из­ра­зе­на ос­т­ра фор­ма на вън­ш­ния отит ле­ка­рят мо­же да пред­пи­ше ан­ти­би­о­ти­ци и сул­фа­ни­ла­ми­ди. Вън­ш­но уш­ни­ят ка­нал се по­чис­т­ва с раз­т­вор на фу­ра­ци­лин или с 3-про­цен­то­ва бо­рна ки­се­ли­на.

Вън­ш­но ка­то ан­ти­мик­роб­но сред­с­т­во и за ус­по­ко­я­ва­не на ос­т­ра­та бол­ка мо­же да се из­пол­з­ва нас­той­ка от пъп­ки­те на то­по­ла. С 20-про­цен­то­ва­та нас­той­ка от пъп­ки­те кап­вай­те в бол­но­то ухо, след то­ва сло­же­те от­го­ре топ­ла кър­па в про­дъл­же­ние на 40-50 ми­ну­ти, по 2-3 пъ­ти на ден.

Сред­ни­ят отит обик­но­ве­но се по­я­вя­ва след ан­ги­на, грип, нас­тин­ка или от сдър­жа­не на ки­ха­не­то.

Мо­же да бъ­де ос­тър и хро­ни­чен, ка­то бол­ка­та мо­же да об­х­ва­не как­то зъ­би­те, та­ка и ши­я­та. Ос­т­ри­ят сре­ден отит се под­раз­де­ля на ка­та­ра­лен и гно­ен. Па­ци­ен­тът чув­с­т­ва по­доб­ре­ние, след ка­то гной­та из­те­че от ухо­то.

За ле­че­ни­е­то на сред­ния отит на­род­на­та ме­ди­ци­на пре­по­ръч­ва су­ха топ­ли­на - си­ня лам­па, ком­п­ре­си.

Смя­та се, че кол­ко­то по-чес­то за­топ­ля­те ухо­то, тол­ко­ва по-бър­зо ще си оти­де бо­лест­та. При вът­реш­ния отит бо­лес­тот­вор­ни­те мик­ро­ор­га­низ­ми про­ник­ват във вът­реш­но­то ухо. Ин­фек­ци­я­та мо­же да про­ник­не през сред­но­то ухо, чрез кръв­та и през об­вив­ка­та на мо­зъ­ка.

Вът­реш­ни­ят отит мо­же да се про­я­ви ка­то ус­лож­не­ние на сред­ния.

ИЗПРОБВАНИ РЕЦЕПТИ СРЕЩУ ОТИТ

Пър­во, виж­те как­во рас­те в сак­си­и­те ви. Има­те ли алое? Ка­лан­хое? Ге­ра­ни­ум? Ге­ра­ни­у­мът ще об­лек­чи въз­па­ле­ни­е­то и бол­ка­та, ако от­къс­не­те све­жо лис­то и го из­п­лак­не­те, след то­ва го на­ви­е­те на тръ­бич­ка и го сло­жи­те в ухо­то. За­не­ма­ре­ни­ят отит мо­же да из­ле­ку­ва­те с лис­та от ка­лан­хое и алое.

На­ре­же­те на сит­но ед­но лис­то от ка­лан­хое, увий­те го в мар­ля и вни­ма­тел­но го сло­же­те в ухо­то си.

Ало­е­то е ефикасно, ако се дър­жи ед­но де­но­но­щие в хла­дил­ни­ка, а след то­ва се из­це­ди со­кът, в кой­то се по­та­пя мар­лен там­пон и се сла­га в ухо­то. Мно­го е по­лез­но по вре­ме на за­бо­ля­ва­не­то да яде­те прес­ни ли­мо­ни и 
мед. С прес­ния мед мо­же да на­по­и­те там­по­ни и да ги сло­жи­те в бол­но­то ухо.

Мо­же да си кап­ва­те кап­ки в ухо­то, при­гот­ве­ни от мед и топ­ла во­да, в съ­от­но­ше­ние 1:1 по 1-2 кап­ки.

С 20-про­цен­то­ва нас­той­ка от про­по­лис на­по­е­те мар­ле­ни там­по­ни и ги пос­та­ве­те в бол­но­то ухо. Кур­сът на ле­че­ние е 2-3 сед­ми­ци.

С 10-про­цен­то­ва нас­той­ка от про­по­лис кап­вай­те по 1-2 кап­ки в ухо­то. Гла­ва­та тряб­ва да бъ­де нак­ло­не­на нас­т­ра­ни към ра­мо­то, кап­не­те от про­по­ли­са и зад­ръж­те гла­ва­та си в нак­ло­не­но по­ло­же­ние 2-3 ми­ну­ти. Та­ка ле­кар­с­т­во­то ще дос­тиг­не до сред­но­то ухо.

Ето още 10 изпробвани рецепти

- 2 с.л. сух джод­жен за­лей­те с 1/2 ча­ша вод­ка. Ос­та­ве­те да прес­тои ед­на сед­ми­ца, пре­це­де­те, по­то­пе­те мар­ля­та в нас­той­ка­та и я сло­же­те в ухо­то си.

- Нас­той­ка от ле­кар­с­т­ве­на кому­ни­га: 2 с.л. се за­ли­ват със 100 мл вод­ка. Прес­то­я­ва 7 дни на тъм­но мяс­то. Два пъ­ти на ден пос­та­вяй­те в бол­но­то ухо на­по­е­ни там­по­ни с та­зи нас­той­ка.

- Със­то­я­ни­е­то на бол­ния се по­доб­ря­ва, ако пие чай от шип­ка, от лис­та­та на чер­ве­ни ро­зи, ко­ре­ни ма­ли­на и пло­до­ве от ка­сис.

- Мо­же­те да нап­ра­ви­те чай от да­фи­но­ви лис­та. На­ре­же­те лис­та­та на сит­но, взе­мете 2 с.л. и ги за­пей­те с 1 ча­ша го­ре­ща во­да, ос­та­ве­те да прес­то­ят 2 ча­са и пра­ве­те про­мив­ки на бол­но­то ухо­то с ле­ко топ­ла­та нас­той­ка.

- Гной­ни­ят отит мо­же да из­ле­ку­ва­те с пос­та­вя­не­то на ски­лид­ка че­сън в ухо­то, ка­то пре­ди то­ва я уви­е­те в мар­ля.

- По­ма­гат и на­по­е­ни­те в из­це­ден сок от лук там­по­ни.

- Под­хо­дя­що ле­чеб­но дей­с­т­вие има и чер­ве­но­то цвек­ло. Нас­тър­же­те го, сло­же­те го в емай­ли­ра­на тен­д­же­ра, до­ба­ве­те 1/2 ча­ша во­да и 1 ча­е­на лъ­жич­ка мед, сло­же­те на кот­ло­на и ос­та­ве­те да зав­ри.

След то­ва на­ма­ле­те огъ­ня и ос­та­ве­те да по­кък­ри още 10-15 ми­ну­ти. След то­ва ох­ла­де­те, увий­те го в мар­ля и пра­ве­те ком­п­ре­си. При­гот­вя­не на ком­п­ре­са: за­вий­те мар­ля­та в по­ли­е­ти­ле­но­во фо­лио, след то­ва в слой от па­мук, въл­на, фин ле­нен плат, то­пъл въл­не­ни шал и го пре­гъ­не­те ня­кол­ко пъ­ти.

Прик­ре­пе­те ком­п­ре­са с бинт и ос­та­ве­те да дей­с­т­ва 2-3 ча­са. Ком­п­ре­си­те се пра­вят 2 пъ­ти на ден.

- То­пъл ком­п­рес мо­же да нап­ра­ви­те и с нас­той­ка от ко­ре­ни­те на ки­се­лец. С нея про­ми­вай­те ухо­то.

На­чин на при­гот­вя­не: 2 с.л. нас­тър­га­ни ко­ре­ни за­лей­те с 2 ча­ши вря­ща во­да, оставете да кип­не и да кък­ри на ба­вен огън, до­ка­то теч­ност­та не ос­та­не на­по­ло­ви­на. Ох­ла­де­те, пре­це­де­те и пра­ве­те про­мив­ки на бол­но­то ухо­то ня­кол­ко пъ­ти на ден.

- Мощ­но ан­ти­бак­те­ри­ал­но дей­с­т­вие има со­кът на жъл­те­ни­че­то или от­ва­ра­та от та­зи бил­ка. Но тряб­ва да из­пол­з­ва­те то­ва рас­те­ние мно­го вни­ма­тел­но, тъй ка­то жъл­те­ни­че­то е от­ров­но.

Пре­ди ле­че­ни­е­то с как­ви­то и да би­ло на­род­ни сред­с­т­ва, ви­на­ги тряб­­ва да се кон­сул­ти­ра­те с ле­кар, за да не си нав­ре­ди­те са­ми от пре­калено прес­та­ра­ва­не.

ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ!

КАКВО СЪВЕТВАТ УНГ-СПЕЦИАЛИСТИТЕ

Па­ци­ен­ти­те, бо­ле­ду­ва­щи от отит, за­дъл­жи­тел­но се нуж­да­ят от по­чив­ка, пре­по­ръ­чи­тел­но на лег­ло.

От­на­сяй­те се се­ри­оз­но към хре­ма­та. Ко­га­то се прос­ту­ди­те, про­ми­вай­те но­са си все­ки ден с мал­ко со­ле­на пре­ва­ре­на во­да, ка­то ре­ду­ва­те ля­ва­та и дяс­на­та ноз­д­ра.

Не из­ли­зай­те на ули­ца­та с мок­ра гла­ва, вни­ма­тел­но под­су­ша­вай­те уши­те след ба­ня, са­у­на, ба­сейн.

Не по­чис­т­вай­те уши­те си с ос­т­ри пред­ме­ти, клеч­ки за уши и др. - те имат свой­с­т­во­то да се са­мо­по­чис­т­ват.

Ко­га­то се ми­е­те сут­рин­та, не заб­ра­вяй­те да нап­ра­ви­те прост ма­саж на ухо­то - на­мач­к­вай­те ле­ко уш­ни­те ми­ди, а след то­ва за­вър­ше­те ма­са­жа с ле­ки по­туп­ва­ния.

Не ди­шай­те през ус­та­та. За­ка­ля­вай­те се. Хра­не­те се здра­вос­лов­но.

За уши­те, как­то и за всич­ко ос­та­на­ло, тряб­ва да за­поч­не­те да се гри­жи­те още в дет­с­т­во­то. На­у­че­те и де­ца­та си да по­ла­гат не­об­хо­ди­ми­те все­кид­нев­ни гри­жи. И уши­те ще оце­нят гри­жи­те, ка­то ви поз­во­лят и на ста­ри го­ди­ни да се нас­лаж­да­ва­те на пес­ни­те на пти­ци­те, шу­мо­ле­не­то на лис­та­та и ше­по­та на лю­би­ми­те ус­т­ни.
///////////////////////////////////////////////////////////
Възпаление на средното ухо

1

Възпалението на средното ухо е много често страдание, особено у децата. То бива остро и хронично.
Причини. Острото възпаление се явява най-вече в края на острото възпаление на носа, гърлото, околоносните кухини, като се разпространява и върху средното ухо. Това става най-често при грип, простуда от течение на въздуха, пътуване в отворен автомобил и т. н. При кихане и кашляне гнойни частички също могат да достигнат в средното ухо и там да предизвикат остро възпаление. При заразни болести (скарлатина, шарка, грип, дифтерит, тифус, възпаление на дробовете) възпалението на средното ухо се среща често. Уголемяването на сливиците в гърлото, полипите и подуването на слизестата ципа в носа дават тласък за възпаление в средното ухо. Нараняването на тъпанчето с житно стебло, разкъсването му поради плесница по ушите и др. могат да доведат до възпаление на средното ухо.
Хроничното възпаление се развива като последица на острото възпаление на средното ухо. При кърмачета и малки деца още от начало може да се развие хронично възпаление.
Признаци. При острото възпаление се усещат силни болки в ухото и около него, които ту минават, ту избухват изведнъж. Болката може да обхване и съответната половина на главата. Болният е отпаднал, има температура, понякога световъртеж и повръщане. Слухът намалява, болните се оплакват от шум в ухото. При спукване на тъпанчето от ухото изтича гной, след което общото състояние се подобрява. Този е, може да се каже, най-благоприятният изход. В други случаи обаче, когато температурата продължава да бъде покачена, настъпват усложнения — загнояване на мастоидната кост, абсцес, менингит и др., откъдето гнойта може лесно да нахлуе в мозъка и да предизвика менингит, сепсис (инфекция на кръвта) и др.
Хроничното възпаление протича с гнойно течение от ухото и намален слух, болка не се усеща, има само малък сърбеж. Това възпаление е най-честата причина за глухотата.
Предсказание. И в двата случая е сериозно.
Предпазване. Да се следи за нормалното състояние на гърлото и носа — докато те са здрави, ухото рядко заболява. Да се избягва неправилното секнене, както се върши от повечето хора, които запушват и двете ноздри и духат с носа изведнъж. При такова секнене събралият се въздух в носа нахлува в Евстахиевите тръби и оттам в средното ухо, като завлича със себе си и частици от носните секреции, които съдържат микроби. Като попаднат в средното ухо на човек с намалена защита, те предизвикват възпаление.
Лечение. Провежда се от лекар. От народната медицина се използва следното:
1. В продължение на 1—2 вечери подред на болния се правят топли клизми (39°С), а след това при запек винаги хладки (30оС) клизмички. При липса на иригатор на болния да се даде веднага очистително от рициново масло, английска сол, майчин лист и др.
2. Всекидневно сутрин се прави парна баня на главата най-добре с чай от лайка, последвана веднага от меняваща баня на краката, а след нея и от коремен компрес, натопен в хладка отварка от трина или във вода. Едновременно се поставя на болното ухо топла лапа от ленено семе или млечен компрес с топла прясна извара, или топъл селски хлебен квас (от тези лапи и налагания тъпанчето лесно се пробива и гнойта изтича). Коремният компрес се държи 2—3 часа, а налаганията — до следната парна баня. При липса на ленено семе, извара и квас ухото се налага непрекъснато с торбички, напълнени с горещ и полусварен ечемик или с гореща морска сол, или пък с гореща тухла (шише) и пр.
На обяд преди ядене в тежки случаи се повтаря всичко, казано за сутринта, а в леки случаи се правят само налаганията с лапи или с топли грейки. Вечер преди лягане се повтаря всичко, казано за сутринта, с добавка: компресът на корема при желание може да се съчетае и с компрес на шията. Държат се цяла нощ.
3. При силно възпаление болният да лежи в дома си на спокойствие, на чист въздух и никога да не преяжда.
4. Болният да носи през време на лечението памук в ухото си, да не се секне силно, да не кашля. Обикновено и по-големи разкъсвания на тъпанчето завършват с пълно зарастване.
5. Ако гнойта е гъста, да се слагат в ухото влажни свитъци (фитили) от марля, дълги 5 см и широки 1 см. Да се сменят 2—3 пъти дневно, като с друго памуче, навито на фитилче и потопено в чай от лайкучка, се избърсва лекичко каналът.
Външно. Сутрин и вечер след парните бани да се капват в болното ухо по 5—6 капки топло маслинено масло (по-добре, ако е приготвено с жълт кантарион по начина, указан при „Язва в стомаха“, том III, книга първа), или пък по 3—4 капки пресен сок от листата и стеблата на босилека (при условие, че тъпанчето не е спукано).
Вътрешно. При остро и хронично възпаление на ухото добре е болният да пие или:
а) отварка от 12-те билки за пречистване на кръвта (вж. том I), или пък:
б) отварка от ветрогон (цялото растение с корена) — 1 супена лъжица в 400 г вода се вари 10 минути. Пие се по кафена чашка сутрин, обед и вечер преди ядене.
Диета. Лека природосъобразна, безмесна храна, но суха, без всякакви супи. Още по-добре е да се приложи суровоядство (вж. том I). Пиенето също да се ограничи до минимум. Жаждата да се уталожва или с гаргара, или с дестилирана вода.
Самовнушение. При болки с формулата: „Минава, минава…“, а иначе с общата формула: „Всеки ден във всяко отношение все по-добре и по-добре ми става.“ При лечението да се спазва казаното при общите упътвания за болестите на ушите, а също и казаното в том I за треска у деца и възрастни и наставленията за гледане на болни деца и възрастни

/////////////////////////////////////////////

Здравей, Theodora333! За съжаление и на мен ми се е налагало да лекувам ухото на детенцето ни, благодарение на д-р Михайлов! Използвала съм: Kalium muriaticum 9 CH - 5 зрънца сутрин, Ferrum phosphoricum 9 CH и Belladonna 9 CH - 3-4 пъти по 5 зрънца. Купих си и растението алое, имаше много добри отзиви за болки в ушите, но слава Богу не ми се е налагало оттогава. Успех!
Но, както е казала и Titaroza: Лекувай хремата от нея идват повечето неща. Description: :D 
/////////////////////////////////////////////
Д-р Михайлов,

От три дни прилагам следното лечение, което съм извадила от книгата Ви и от Форума:
Изварен компрес на ухото и гърдите;
Капки: клеева тинктура, сребърна вода, вит. А преди лягане
Kalium muriaticum 9 CH - 5 зрънца сутрин, 
Ferrum phosphoricum 9 CH и
Belladonna 9 CH - 3-4 пъти по 5 зрънца.
Дано не се заблуждавам, но ми се струва че е резултатно.
Моля, пишете ми дали съм на верен път и дали съм пропуснала нещо, защото смятам при следващите подобни случаи да ползвам същото лечение.
Благодаря предварително.

No comments:

Post a Comment

Ново

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

  Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки: Домати : белени, нарязани на кубчета и порционирани в тор...

Популярни теми