Monday, April 22, 2024

Мъхнатият и миризливият бръмбар нападат изцяло цветовете на овошките

Мъхнатият и миризливият бръмбар са от семейство Листороги бръмбари (Scarabaeidae) и имат сходна биология и морфология. В момента нападат цъфтящите овощни дървесни растения, като по-големи повреди причинява мъхнатият бръмбар. Затова предпазете дръвчетата, за да не се провали плодовата реколта.

Мъхнат бръмбар

Мъхнатият бръмбар е разпространен повсеместно в цялата страна. Той е много опасен неприятел на голям брой растения. Главните хранителни растения са от сем. Rosaceae. На първо място напада крушата, следвана от ябълката, сливата, черешата, прасковата, кайсията, дюлята, ягодата, къпината, малината, шипката и розата. Напада още граха, люцерната, детелината, баклата, фия, зелето и морковите, лозата, житните култури. Освен това се храни и с лютичето, божура, подбела, глухарчето, паламидата, метличината, маргаритката и жълтия нарцис.

Зимува в почвата, като предпочита леки, но богати на органични вещества почви, особено наторени с оборски тор, тъй като ларвите се хранят с тях.

Развива едно поколение годишно.

Напролет бръмбарите се появяват през втората половина на март или първата половина на април. Масовият летеж е през втората половина на април и първото десетдневие на май. Рано напролет бръмбарите се хранят с цветните части на глухарчето и подбела. След като започне цъфтежът на овощните дървета, те преминават по тях, след това по ягодоплодни и зеленчуковите култури – особено по цветовете на спанака и зелето, по-слабо на баклата и морковите. По-късно бръмбарите прелитат в посевите с цъфтящи житни растения и особено по ръжта.

Бръмбарите са много активни при слънчево време. Тогава те прелитат от дърво на дърво и усилено се хранят. При хладно, студено и дъждовно или мрачно и ветровито време те се крият под бучките пръст или стоят неподвижни по растенията. През нощта се крият в почвата под камъните или в неотворените цветове на нападнатите растения.

махнат

Нападение от мъхнат бръмбар

Бръмбарите нагризват плодниците, тичинките и венчелистчетата. Такива цветове пожълтяват и изглеждат като осланени. Освен тези повреди мъхнатият бръмбар нагризва ямички по завръзите на овощните дървета, които се деформират. Нагризва в отделни случаи и листата.

Оплодените женски бръмбари снасят яйцата си в почвата на дълбочина до 12 см. Яйцата си полагат поединично или на малки групи – до 6 в група. Снасянето започва края на април и завършва през юли. Един бръмбар снася от 6 до 33 яйца. Ембрионалното развитие  продължава от 12 до 14 дни. Ларвите започват да се излюпват през втората половина на май. Максимумът на излюпването е към края на май и началото на юни. Ларвите се хранят главно с гниещи органични отпадъци, но и с картофи. Ларвният стадий продължава 86-87 дни. След като завършат развитието си, ларвите си приготвят в почвата землиста камерка и какавидират в нея. Какавидирането започва в края на юли и началото на август и приключва в края на септември. Какавидният стадий продължава от 14 до 29 дни. Бръмбарите от новото поколение започват да се излюпват в началото на август. Те не излизат на повърхността през същата година, а остават да зимуват в почвата.

миризлив

Миризлив бръмбар

Миризливият бръмбар е разпространен повсеместно в страната. Среща се заедно с мъхнатия бръмбар, като на някой места преобладава. Нанася големи щети, предимно по зеленчуковите и полските култури, по-малко по овощните.

Гостоприемници на възрастното насекомо са дюлята, крушата, ябълката, сливата, черешата, шипката, розата, спанакът, зелето, баклата, ряпата, морковите, алабашът, рaпицата, слънчогледът, ръжта, детелината, люцерната, лалето и люлякът. От диворастящите растения поврежда глухарчето, лютичето, метличината, лайката, белия равнец, мака, киселия трън, паламидата, синапа, татула и фия.

Напролет бръмбарите се появяват през втората половина на април, а максимумът на появата им е през втората половина на май. Отначало те се заселват по глухарчето, лалето, нискостъблените ябълки и круши, а по-късно мигрират по дюлята, сливата, черешата, зелето, спанака, розата, шипката, детелината, ръжта и по редица плевелни растения. В края на летежния бръмбарите се събират по цветовете на магарешкия бодил, татула и паламидата.

При облачно време се крият в почвата на дълбочина до 5 см. След залез слънце напускат цветовете, заравят се в почвата под короната на дърветата на дълбочина 3-4 см и остават там до сутринта.

Яйцеснасянето започва през втората половина на май до края на август. Бръмбарите снасят яйцата си поединично или на купчинки от 2 до 15 броя. Една женска снася от 4 до 33 яйца, най-често в парниците, заредени с разсад от домати и пипер, където има подходящи условия за развитието на ларвите. Яйценосният период е от 7 до 43 дни. Ембрионалното развитие продължава от 7 до 15 дни. Излюпените ларви веднага влизат в почвата, като се хранят с хумусни вещества. В зависимост от влажността на почвата те се намират на дълбочина от 6 до 30 см. Развитието на ларвата е в зависимост от температурата и продължава от 50 до 102 дни. След като приключи развитието си, ларвата си приготвя какавидна камерка, в която прекарва 6-10 дни предкакавиден стадий и след това какавидира на дълбочина 10-20 см. Бръмбарите от новото поколение се появяват в края на август. Имагинирането им продължава до началото на ноември. Те остават в почвата да зимуват на дълбочина 10-20 см и излизат на следващата пролет.

превантивна

Борба с мъхнат и миризлив бръмбар

Борбата срещу мъхнат и миризлив бръмбар по време на цъфтеж е повече превантивна, за да не се засегнат пчелите, когато събират прашец и нектар.

За борба се залагат сини лепливи феромонови уловки, отрязани под върха сини туби с вода и оцет, разположени на клоните и сини легени с вода и оцет в междуредията.

Ако все пак има вероятност да се провали реколтата, може да пръскате привечер с подходящи контактни инсектициди – Сумицидин 5 ЕК (0,02 %), Афикар 100 ЕК (15 мл/дка), Ефциметрин 10 ЕК (15 мл/дка). Борбата се извежда при праг на икономическа вредност - 3-5 броя възрастни/100 розетки, или 5 % повредени съцветия.

Автор(и):  Кирил Кръстев, агроном

източник:

https://www.plant-protection.com/article/1529


No comments:

Post a Comment

Ново

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

  Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки: Домати : белени, нарязани на кубчета и порционирани в тор...

Популярни теми