Sunday, June 15, 2014

Отитът и антибиотиците могат да доведат до оглушаване!

Отитът е едно от най-честите усложнения след зимните простуди
прочитания: 7528 |коментари: 0
Едно от най-честите усложнения след простудни заболявания, грип или ангина е възпалението на ухото. Съществуват различни форми на отита, но малцина знаят какви са те, по какво се различават, как се лекуват и подлежат ли на профилактика. Затова днес ще разговаряме по-подробно по темата отит с нашия консултант д-р Павел Павлов, оториноларинголог.
- Д-р Павлов, истина ли е, че възпалението на външното, на средното и вътрешното ухо са съвсем различни болести, независимо от общото си наименование - отит?- Да, точно така. Първият тип, т.е. възпалението на външното ухо, спада към кожните заболявания, вторият - към отоларингологичните, и третият - към неврологичните болести. Т.е. възпалението на вътрешното ухо е болест на мозъка.

- Чувала съм, че външният отит най-често се среща при по-немарливите към хигиената хора. Така ли е?- Знаете ли какво показва моят опит? Че при повечето пациенти възпалението на кожата, покриваща ушната мида и външния слухов проход, 

възниква като следствие от прекалено усърдно почистване на ушите 
Сега във всяка аптека човек може да си купи клечки за уши с хубави памучни тампончета. На пръв поглед всичко е наред: чистим си ушите със специални клечки за уши, а не бърникаме в тях с кибритена клечка или нещо друго остро. И хората се възползват: въртят това памучно тампонче вътре в ухото, за да изстържат стените на слуховия проход. Не трябва да се прави така!

- А как тогава да се избавим от ушната кал?
- Кожата на външния слухов проход съдържа мастни и т.нар. церуменни жлези. Секретът от тях образува ушната кал. Но тя не трябва да се изстръгва, защото сама си изпада при раздвижване на неговите стени, когато дъвчем или разговаряме. А с памучните тампончета нанасяме микротравми по кожата на слуховия проход. Така в него по-лесно прониква инфекция, а това може да доведе до възпалителен процес. Когато интензивно въртим памучното тампонче, ушната кал се втрива в епидермалната настилка, а тампончето дразни клетките на тези жлези. И те отделят още повече ушна кал. Т.е. вместо да се освободят от нея, тези “чистници” предизвикват още по-голямо натрупване в слуховия проход. Особено опасно е да дразнят нежната кожа на слуховия проход хората със захарен диабет, подагра, хиповитаминоза. Те лесно подлагат на инфектиране кожата си. 

А иначе, човек трябва всеки ден да си измива ушите. Застанете под душа и с насапунен пръст обиколете ушната мида и външния проход, след това се наклонете така, че да натече вода вътре. Внимателно измийте и се наклонете така, че да изтече всичката вода. Ако сте се измили със студена вода, задължително след това си сложете памучни тампончета. Попадането на студена вода в слуховия проход, както и продължителното преохлждане, водят до развитие на възпалителен процес. Болка в ухото, която се засилва при натискане на хрущялчето в основата на ушната мида; която се засилва и при издърпване на ухото или отваряне на устата - ето тази болка показва, че е възникнал външен отит.

- А може ли болният човек самостоятелно да се справи с външния отит?- Ако нямате висока температура, а болките са незначителни, само леко ви “пощипва”; ако не се разпространяват по-надълбоко в ушната мида и не ви пречат да спите, можете да се справите и сами. Купете си от аптеката специален мехлем, намажете на памучно тампонче и поставете в ушния проход. След това поставете още едно тампонче, напоено със 70-процентен спирт или водка, смесена с глицерин в съотношение 1:1. Най-накрая покрийте със суха марличка или памуче и увийте главата си с вълнен шал. Компресът е готов. На другия ден го сменете. 

Ако след 2-3 дни фистулката, която е основна проява на външния отит, не се разнесе, тогава трябва да се лекувате с антибиотици. Разбира се, тях трябва да ви ги предпише лекар. Това е много важно и е хубаво хората да знаят какви антибиотици се предписват при различните форми на отита. Защото категорично се забраняват и са противопоказани антибиотиците от групата на аминогликозидите. Най-токсичните от тях както за слуховия нерв, така и за вестибуларния апарат са гентамицинът, стрептомицинът, неомицинът. 

Те могат да станат причина за влошаване на слуха
Ако преди болестта по повод друго заболяване сте приемали антибиотик, непременно предупредете лекаря. И ако се налага да продължите приема на тези антибиотици заради другото заболяване, вашият лекуващ лекар ще трябва да ги смени с други. 

Хората, които са се разболели от външен отит, трябва да потърсятлекар, когато температурата се покачи над 37 градуса и/или се появят силни болки. Понякога тези болки стават мъчителни, разпространяват се върху зъбите, бузите, на тила. Ако фурункулът е “съзрял”, докторът ще го “среже”, гнойникът ще се отвори и болестта ще премине.

- И тогава възпалението няма да проникне навътре дълбоко в ухото? И няма да се усложни и да премине в среден отит?- Да, има и такива случаи, но по принцип възпаление на средното ухо започва като усложнение на съвсем други заболявания: остри респираторни болести, грип, ангина. При тях в хода на възпалителния процес в горните дихателни пътища се образува излишна слуз, която запушва евстахиевата тръба. Тази тръба съединява кухината на средното ухо с носоглътката и изравнява налягането на въздуха и на едното, и на другото място. Но ако тръбата “се замърси” или се “запуши”, епителните клетки в кухината на средното ухо получават двоен удар. Първо, в тази кухина спада налягането на въздуха, заради което клетките се увреждат и започват да се възпаляват. Второ, през евстахиевата тръба проникват бактерии, които задълбочават възпалителния процес. 

- Д-р Павлов, как правилно се лекуват простудните заболявания, за да не се усложнят след това в отит на средното ухо?- Отначало трябва да се направи всичко възможно да не се простудите. Това наистина няма да се случи, ако сте се научили и сте свикнали да се закалявате с водни процедури, с разходки на чист въздух в по-студеното време (не забравяйте да се увиете в шал), с богати на витамини и минерални вещества продукти. Но ако все пак се е появила хрема, капвайте в носа си съдосвиващи капки 4-5 дни. Те намаляват образуването на слуз и на оток в носоглътката. И, което е особено важно, намалявате образуването на слуз в евстахиевата тръба. Но за да можете наистина да предотвратите възпалителния процес в евстахиевата тръба, освен капките е необходимо да приемате по 2-3 пъти на ден преди ядене по една таблетка от т.нар. антихистаминни препарати. Има още един начин да попречите на слузта да запуши евстахиевата тръба. И той е да не позволите тази слуз да се сгъсти. Това няма да се случи, ако пиете повече течности, след като сте се простудили. Високата температура на тялото също сгъстява слузта. Затова ако повече от един ден поддържате 38 градуса температура, трябва да приемете някакъв препарат за понижаването й, например парацетамол или ибупрофен. 

При среден отит е много полезно сухото топло за местно въздействие
Затова налагайте към ушната мида за 15-20 минути торбичка със затоплен пясък, със затоплена сол също може. И още нещо важно за профилактиката на средния отит - трябва много внимателно и предпазливо да се изсеквате. Т.е. да не се престаравате в това отношение, защото е неправилно и може да навреди...

- Как ще коментирате това, че една от най-ефикасните профилактики на хремата, синузита и прочее възпалителни заболявания, са промивките на носа?- Ще кажа, че е полезно и резултатно. Особено сега, в периода на разпространение на грипа и острите респираторни заболявания, специалистите напомнят за необходимостта от промиване на носната кухина. Запомнете - тази процедура трябва да стане част от всички ваши всекидневни процедури. Както сте свикнали всеки ден да чистите зъбите си, така трябва да свикнете всеки ден да промивате носа си, особено ако сте се простудили или работите в замърсени помещения. Съществуват редица приспособления за промивки в домашни условия, но вие можете да използвате обикновена спринцовка или гумено душче. Използвайте солеви разтвори или минерална вода. За лечение на острия и хроничния синузит, а също и за промиване на носа заради силно замърсен въздух, използвайте т.нар. хипертрофичен разтвор. Ето как се приготвя: в един литър вода се разтваря 15 г готварска или морска сол и се слага да заври. След това се охлажда до 36-37 градуса - това е оптималната температура за промиване. Нали се сещате, че говорим за промиване на носа, а не на ушите? 

- Обяснете на нашите читатели как се извършва такава промивка. Всеки си мисли, че знае, но все пак...- За да можете да извършите промивката, носовият проход трябва да е свободен. Затова, ако имате хрема и дишането ви е затруднено, 10-15 минути преди промивката си капнете съдосвиващи капки. Когато напълните спринцовката или гуменото душче с разтвор, трябва да го изпускате бавно в носната кухина. Ако го правите бързо, то под силния напор разтворът може да попадне в слуховата тръба и да възникне отит. Накрайникът трябва да бъде поставен така в ноздрата, че разтворът да не изтича. По време на процедурата наклонете глава и дишайте през устата. Дори можете да произнасята звука “а-а”. Постъпващият в ноздрата разтвор трябва да премине в носоглътката, “да заобиколи” и да изтече от другата ноздра. След това преместете накрайника в другата ноздра и повторете процедурата. След промивката не се изсеквайте поне половин час. Може само внимателно да издухате остатъците течност първо от едната, после от другата ноздра. С времето ще свикнете и няма да ви е трудно.

- Ако тази мярка, която вие така горещо препоръчвате, не помогне? Ако човек все пак се е разболял, пипнал е дори грип и в крайна сметка е развил отит? Кажете какви са симптомите на средния отит?- Когато повече от 2-3 дни ухото ви е заглъхнало и слухът се влошава, значи средният отит е налице, дори и още да не се е появила болка. А ушната болка при външен и среден отит лесно се различава. В първия случай тя се засилва, ако натиснеш хрущялчето в ушната мида, а във втория случай си остава неизменна.

- Стигнахме до лечението. Как се лекува среден отит? Само с капки от аптеката ли?- В аптеките има много ефикасни капки, които помагат и лекуват среден отит. Те оказват силно противовъзпалително и обезболяващо действие. Капвайте по 4-5 капки 2-3 пъти на ден. Но можете да опитате и със средства от народната медицина като допълнение към лечението. 

Най-ефикасни са дафиновите листа
Две супени лъжици смлени дафинови листа престояват два часа в чаша гореща вода. Настойката се използва топла - за промиване и капване в ушите. Можете да промиете ухото с помощта на спринцовка и с топъл лайков разтвор. Една чаена лъжичка сух лайков цвят се залива с една чаша гореща вода, сместа престоява 30 минути, прецежда се и се изстудява до 37-38 градуса. Алоето също помага да лекувате отита. Скъсайте едно листо, измийте го хубаво, смелете го и го завържете в марличка или бинт. Поставете в болното ухо за през нощта, а на сутринта го извадете. Ще ви предложа още няколко проверени народни рецепти. Навийте на тръбичка един пресен лист здравец и го поставете в болното ухо за 3-4 часа. Или капвайте етерично масло от копър - по 1-2 капки един път на ден. Продава се в аптеките. Можете да си поставите в ухото тампонче, напоено с 30-процентен спиртов разтвор на прополис. Както и да капвате масло от жълт кантарион. Вижте как се приготвя: една супена лъжица от смляната билка ври 10 минути в олио, след това престоява един час и е готово.

- Вие изброихте много средства за лечение на среден отит. Това означава ли, че човек може да мине без антибиотици?- Всичко, което изброих, може да ви помогне да се справите със средния отит само в началото на болестта. Докато още не са започнали болките и не се е покачила температурата. Докато още не се е появила гной. Но когато се появи дори само един от тези признаци, 

трябва незабавно да се прегледате при специалист
И само той, след като огледа тъпанчето, може да определи колко далече е стигнал средният отит. И съответно да реши какъв антибиотик и какви ушни капки да използвате. В случай че болестта се е задълбочила, за освобождаване на средното ухо от гнойта се извършва една процедура, можем да я наречем операция, но не трябва да се страхувате от нея - просто се отваря тъпанчето. Неговата тъкан много бързо и добре се възстановява и зараства след прекратяване на възпалението.

- Д-р Павлов, остана да ви попитам и за третата форма на отита - вътрешния. Той следствие ли е от влошен среден отит?- Да, вътрешният отит, който още се нарича лабиринтит, често настъпва като усложнение на средния отит. При него възниква възпаление на слуховия и вестибуларен орган на “охлювчето”, което е разположено в кухината на вътрешното ухо, дълбоко в слепоочната кост. Тази опасна болест винаги се развива като усложнение от други заболявания. Така например инфекцията във вътрешното ухо може да бъде предизвикана и “привнесена” с потока кръв при инфекциозен паротит, т.е. заушка, както и при сифилис. Ако лабиринтитът се развие вследствие менингит, може да се стигне до загуба на слуха. И още: микротравмата във вътрешното ухо също може да доведе до лабиринтит - това нараняване може да се случи с някакви остри предмети, с които се опитвате да почистите ушите си например. При развитие на лабиринтит слухът в увреденото ухо се понижава или съвсем изчезва. На болния му прилошава, започва да повръща, получава главозамайване, главоболие също. Не може да ходи нормално, клати се и освен това неволно потрепва очната ябълка. Ако и при вас възникнат такива признаци, незабавно извикайте “Бърза помощ”.

Wednesday, June 11, 2014


Ларингит
Най-важното е да успееш да сложиш компрес с извара още тази нощ (докато детето спи, иначе е неудобно, а и малките не го търпят), както и следващите две. След това взимаш Apis 15 СН и даваш по 3 гранулки под езика през 15-20 минутки, докато успееш да намалишкашлицата, после разреждаш приемите. Даваш на детенцето чай от цвят бъз и липа, колкото изпие (повече е по-добре). Даваш му няколко дни по ред по 1 ампула вит.С и 1 амп. калциев глюконат. За ларингита това май ти стига.


За зелените сополи докторът изписва Еуфорбиум шпрей и Меркуриус солубилис 15 СН - 1-2 -3 пъти по 5 зрънца. Разреждаш при подобрение и даваш по веднъж на ден до чисто носле.
За кашлица - черна ряпа със захар и Тартефедреел - 3-4-6 x 5-6 капки, при подобрение се намаля.
Poumon histamine - 3-4 х 3 зр., ако е пресипнал гласът, Септилин сироп - по 1/4-1/2 ч.л. два пъти дневно.
Ако има хрипове, там, където се чуват можеш да сложиш компрес от извара. 

АНГИНИ
КОМПРЕС- При остра ангина, пневмония и др. възпаления, най- бърз ефект се получава с изварен компрес. Купува се извара от магазина или към 1 л прясно мляко се добавят 2- 3 супени лъж. оцет или лимонов сок или 1- 2 чаени лъж. лимонтузу и т.н. Млякото се загрява и се пресича. Ако киселината не е достатъчна, се добавя още до доброто пресичане. Млякото се прецежда и се поставя в тензух. Дебелина на слоя около 1 см. Компресът се поставя върху гърлото, покрива се с найлон и се закрепва с шал или друг подобен плат. Внимава се компресът да е плътен, защото иначе ще охлажда. Силата му е 8 часа.

NB!!! ПРОФИЛАКТИКА- 1 чаена лъж. морска сол на чаша вода + (ако има, ако няма и без)20 капки настойка от арника или невен (Calendula);Сутрин и вечер- гаргара и когато е здрава!!!

При остри ангини друг вид гаргара:
ГАРГАРА - със салвия ( 1 суп. лъж. се вари 3 минути в 200 мл вода ) всеки 1 - 2 часа. Или цвят от лайка ( 1 суп. лъж., запарена 20 мин. в 200 мл вода.

ПРОПОЛИС - 30 г се нарязват и се разтваря в 100 мл 90 - 95% етилов спирт, прецежда се след 1 седмица, но може да се пие от I ден. Може да се купи и готов разтвор от аптеката. 3 пъти Х 30 - 40 капки в супена лъжица вода или друга течност. За деца по 1- 2 капки на прием за всяка година живот. Например 3 годишно дете ще пие 3 Х 3 - 6 капки дневно. за по - добър ефект преди преглъщане да се направи гаргара.

За малки деца прополисовият р-р може да се смеси със сироп за кашлица (например Бронхолинтин или арония на Крачанов и пр.) или някакъв приятен сироп, например от ягоди или малини. Едно шише за сироп е с обем 125 мл = 25 чаени лъжички. Ако дозата на детето е 5 капки, в сиропа трябва да се добавят 125 капки клеева тинктура.
СЛЕЗ - 1 супена лъжица се варят в 0,3- 04 л вода 3 - 4 минути. Чаят се разпределя на 3 - 4 порции.

ХОМЕОПАТИЯ- Angin HEEL- 3 Х по 1 табл., но може и на всеки час по 1 табл. при по- тежки случаи.
Tonsillotren- профилактика 2 х 1; при остро възпаление- деца до 8 табл. дневно, възрастни до 12 табл. дневно. 

Укрепвайте имунната система. Вижте за студени обливания (отговорих на въпрос за нощно напикаване), прясно изцедени сокове. Доста нещо е написано при съответните теми. 

Monday, June 9, 2014

ТРЕТА СЛИВИЦА

Дъщеря ми е на година и 5 м. и от есента насам започна доста да боледува-хрема и кашлица,които отминават и скоро след това пак наново.Сега от месец насам имаше кашлица и хрема.Кашлицата спря преди няколко дни но хремата не.Хремата и всъщност е хъркащ нос като рядко излизат секрети от него-като се разплаче например.Нослето не е напълно запушено и засега минаваме без да капем нищо вътре,но това хъркане от носа ме притеснява а и няколко пъти я чух да бълнува нещо и да спи с отворена уста.Това симптоми за увеличена трета сливица ли са и какво да правим?А и нещо имуностимулиращо да ни предложите-напр. имунокинд или....Благодаря

Здравейте,
№ 1 е клеевата т- ра- давахте 2 х 5- 6 капки.
второ- като капки за нос- 3- 4 х по 3- 4 капки в лявата и дясната ноздра - 5 к- ки клеева т- ра в 10 мл физиологичен р-р. 
Морковен сок- по 1 чаша пон е 3- 4 х седмично
Чаят с 4- те билки- вж в библиотека. 

Sunday, June 8, 2014

Хомеопатично лечение на диария и повръщане


Всеки летен и есенен сезон ни изненадва с поредната епидемия от вирусни инфекции, които протичат с повръщане и диария. Те засягат особено често най-уязвимите сред нас - нашите деца. Можем ли да ги предпазим и лекуваме успешно с хомеопатични лекарства?

Остър гастроентерит - причини и протичане

Острите гастроентерити ( ГЕ ) са остро настъпило възпаление на стомаха и червата, които може да се дължат на различни причини:
  • на хранителни инфекции
  • на инфекциозни заболявания(холера, коремен тиф и др.)
  • на сезонни вирусни заболявания.
Протичат с повръщане и диария. Гастроентеритите са собено опасни в кърмаческа възраст поради риск от обезводняване на бебето. При някои гастроентерити води повръщането, а при други на преден план излиза диарията.

Хомеопатично лечение при остри гастроентерити

Ефикасността на хомеопатичното лечение при тези случаи е доказвана нееднократно във времето. По време на холерните епидемии през 19 век във Франция, Русия и Англия, смъртността при болни, лекувани с хомеопатия е била около 16%, а в болниците, където е прилагано традиционно лечение – между 50 – 70%. Разбира се, в днешно време всички инфекциозни заболявания следва да се лекуват в инфекциозна клиника под наблюдението на лекар – инфекционист.Ето защо ако се прилага хомеопатично лечение на гастроентерити, то задължително трябва да е назначено от лекар – хомеопат, за да се избегнат грешки, като пропускане на остър хирургически корем или на инфекциозно заболяване, при които пациентът незабавно трябва да се настани в болница.

Гастроентерити с водещ симптом диария

Често при заминаване на лятна почивка, особено на места с горещ климат, се наблюдават т.нар.“туристически “диарии с обилни жълтеникави изпражнения, обикновено сутрин, които се подобряват от затопляне. В този случай оплакванията много бързо се повлияват , ако едновременно с диетата и задължителното приемане на течности се приложи след всяко изхождане Подофилум .
При хранителни отравяния след употреба на развалени храни/риба, месо, замърсена вода/ често пациентите се оплакват от обилни повръщания и диарии, които са с парещи болки в корема и се подобряват от топлина – топли течности, локално затопляне.Диарията е с черен цвят и неприятна миризма, а болният е много отпаднал и тревожен.Лекарството, което бързо подобрява тези оплаквания еАрсеникум албум.
При диария и повръщане, придружени с прималяване и студена пот помагаВератрум албум.
При зеленикава диария , примесена с кръв и с постоянни позиви за изхождане се прилага Меркуриус солубилис . Става дума за диария от инфекциозен произход.Затова трябва да се потърси спешно лекар.
Други също често използвани лекарства при остри гастроентерити са Алое сокотрина, Хина рубра, Кротон тиглиум, Купрум металикум, Колоцинтис и други. В началото хомеопатичното лекарство се дава след всяко изхождане, като при настъпване на подобрението приемите постепенно се разреждат.
Някои хомеопатични медикаменти имат чудесен ефект и при т.нар.”чревен грип”., който също протича с повръщане и диария.
Има хомеопатични медикаменти, които помагат при диария при кърмачета при непоносимост към млякото или по време на никнене на зъбите.

Гастроентерити с водещ симптом повръщане:

Ако гастроентеритите са с преобладаващо повръщане най- често използваните лекарства са :
Нукс вомика – лекарство за състояния след препиване и преяждане. Това е хомеопатичното “хапче” за махмурлук.
Ако оплакванията са започнали също след преяждане, което е довело до повръщане на несмляна храна и полутвърди полутечни изпражнения, а езикът е покрит с дебел , бял налеп, добър ефект има Антимониум крудум .Това е лекарството за лакомниците, които ядат прекалено много и прекалено бързо.
Ипека се приема, когато болният е с непрекъснато гадене и повръщане без облекчение. Въпреки тези оплаквания езикът му е чист, има обилно слюноотделяне и отказва да приема течности. Понякога има и диарични изхождания – зелени, ферментирали, с малко кръв.

Хомеопатично лечение за възстановяване след остър гастроентерит

Хомеопатичните лекарства могат да помогнат и за бързото възстановяване след прекаран остър гастроентерит. Ако болният е отпаднал и е загубил много течности вследствие на обилни повръщания и диария, едновременно с рехидратацията даването на Хина рубра за няколко дни води до бързо възстановяване на пациента.
При редица пациенти диарията се появява отново и отново при всяка грешка в диетата. При тези случаи се прилагаПаратифоидинумведнъж седмично.

Кога да потърсим лекарска помощ:

При всички случаи да се потърси лекарска помощ, ако:

  • при всяка диария в кърмаческа възраст поради риск от обезводняване или съпътстваща УНГ инфекция
  • при диария, която не се подобрява от диета и оводняване в следващите 24-48 часа
  • ако повръщанията или диарията се придружават от повишена температура или кървави изхождания
  • ако се касае за диария, която от известно време се редува със запек

Хомеопатия за лятната ваканция

Вече наближава времето на лятната ви ваканция и искате да прекарате приятно и спокойно? Тогава набавете си набор от хомеопатични лекарства за първа помощ, който да вземете със себе си при пътуването.
Хомеопатичните лекарства са много ефикасни и бързо действащи при широк кръг от остро настъпили заболявания, особено ако започнете да ги взимате непосредствено след началото на оплакванията. Те нямат странични ефекти и могат да се прилагат при всички възрастови групи, включително кърмачета и бременни. Хомеопатичните препарати са съвместими с друг вид лечение и не са противопоказани при никакви хронични заболявания.

Хомеопатична аптечка за лятната ваканция

Ето един списък на най-честите хомеопатични лекарства, които може да са ви нужни по време на лятната ваканция. Ще забележите, че редица медикаменти се използват при няколко вида оплаквания.
  • Aconitum 9СН
  • Allium cepa 9СН
  • Apis mellifica 30СН
  • Argentum nitricum 30СН
  • Arnica Montana 30СН
  • Arsenicum album 30СН
  • Belladonna 9СН
  • Bryonia 30СН
  • Chelidonium majus 9СН
  • Euphrasia9СН
  • Ferrum phosphoricum9СН
  • Gelsemium 30СН
  • Hypericum 30СН
  • Ignatia 30СН
  • Ipeca 9СН
  • Ledum palustre 9СН
  • Mercurius solubilis 9СН
  • Nux vomica 30СН
  • Podophyllum 9СН
  • Ruta graveolens 9СН
  • Rhus tox 30СН
  • Urtica urens 9СН
  • 1опаковка Кокулин
  • 1 опаковка от Арнигел или Траумил С крем.

Как да се приемат хомеопатичните лекарства?

Хомеопатичните лекарства могат да бъдат купени без рецепта от аптеката. Ще ги намерите в различни разреждания. Разреждането на всяко лекарство е означено след името на препарата. В зависимост от силата на оплакванията, сложете 5 гранули под езика, докато напълно се разтворят. Взимайте лекарството на всеки 2 до 4часа, като разредите приемите при настъпване на подобрение на оплакванията.

Най-чести летни оплаквания и тяхното хомеопатично лечение

Ето един кратък списък от най-често срещаните оплаквания по време на лятна почивка и хомеопатичните препарати за тях:

Диария

  • Arsenicum album – симптоми на хранително отравяне
  • Podophyllum – туристическа диария с чревни болки и газове

Запек

  • Nux vomica – запек по време на почивка, предизвикан от преяждане и употреба на повече алкохол

Зачервено гърло

  • Belladonna – сухота и драскане по гърлото, червено гърло
  • Mercurius solubilis – зачервено гърло с лош дъх от устата, болки при преглъщане, обложен език

Кожни алергии

  • Apis – розов сърбящ обрив, надигнат над кожата, с подобрение от студени компреси
  • Urtica urens – обрив от риба и други морски храни

Лошо храносмилане

  • Nux vomica –киселини, болки в корема след преяждане и препиване, лекарство за махмурлук
  • Chelidonium - болка в жлъчката след хапване на мазна храна, възможна е и болка под дясната плешка

Мускулна преумора

  • Arnica montana – мускулна треска

Обрив от слънцето и слънчева алергия

  • Apis –розов оточен обрив, подобрение от студени компреси
  • Belladonna – яркочервен обрив, кожата излъчва топлина

Оплаквания от часовата разлика, “jet lag” при пътуване на дълги разстояния със самолет

  • Кокулин - съдържа двата най-чести препарата за оплаквания от часова разлика - кокулус и нукс вомика. Подходящ е за виене на свят, безсъние, гадене
  • Arnica montana – схванатост, мускулни болки, безсъние от мускулните болки
  • Nux vomica – виене на свят, изнервеност, подуване на корема, лошо храносмилане

Повръщане

  • Ipeca – неспирно гадене и повръщане, уста, пълна със слюнка

Повръщане при пътуване(кинетози)

Кокулин - по 2таблетки сутрин и вечер в деня преди пътуването, в деня на пътуването по 2таблетки на всеки 2часа.

Раздразнени очи

  • Euphrasia– дразнещо сълзотечение

Сенна хрема

  • Allium cepa –кихане и обилно отделяне на воднист секрет от носа, който разранява ноздрите, начало на хрема при настинка
  • Euphrasia – сенна хрема с дразнещо сълзотечение от очите, алергичен конюнктивит

Ставни болки

  • Bryonia – мускулни и ставни болки, които се влошават от най-малкото движение
  • Rhus tox – ставни болки, които се подобряват от движение

Стрес

  • Argentum nitricum – страх от летене със самолет, забързан, припрян, притеснен, възбуден
  • Gelsemium – при притеснение напълно блокира, главоболие
  • Ignatia – свръхчувствителност към ежедневни проблеми, спазми, пробождания

Температура

  • Aconitum – много висока температура, която започва внезапно в пълно здраве, суха кожа
  • Belladonna – висока температура с внезапно начало, кожата обилно се поти
  • Ferrum phosphoricum –слабо повишена температура, възможни са болки в ухото

Травми

  • Arnica montana – всякакъв вид травми, синини и болка по мускулите
  • Ruta graveolens – изкълчена става( да се използва с Arnica)
  • Hypericum – травма с невралгична болка
  • На мястото на травмата може да намазвате 2-3пъти дневно траумиил или арнигел крем

Ухапване от насекоми

  • Apis mellifica- розов оточен обрив след ухапване от насекоми.
  • Ledum palustre – дава се веднъж дневно за предпазване от ухапване от насекоми, може да се използва и при обрив след ухапване

Хомеопатичните лекарства могат да са бързо и надеждно решение за самопомощ при остри, нетежки оплаквания. Все пак, ако симптомите продължават или се засилват, трябва да се консултирате с лекар за точна диагноза и лечение.

Д-р Атанас Михайлов: Антибиотик при грипа може да даде опасни усложнения. Има хомеопатични лекарства

Не се плашете от високата температура, "Парацетаемол"-ът е по-страшен, съветва известният хомеопат

Не се плашете от високата температура, "Парацетаемол"-ът е по-страшен, съветва известният хомеопат
17 Ноември 2009
 
Д-р Атанас Михайлов. Снимка: авторката
Д-р Атанас Михайлов е известен хомеопат. Завършил е медицина, специалист е по вътрешни болести, но почти не използва конвенционалните средства за лечение, освен в изключителни случаи. Работи от 18 години като фитотерапевт, природолечител и хомеопат.
Може ли свинският грип да се лекува с хомеопатични средства? По какво се различава този нов щам от сезонния грип?
- Тежестта на протичането на свинския грип не е по-голяма от тази на сезонния грип, за който паникьосването по медиите тепърва предстои. Вирусът на свинския грип не е толкова непознат, както го изкарват. Епидемия от свински грип вече е имало през 1976 година. Кампания за масова имунизация също е имало. Това лесно може да се провери – в Интернет излиза колкото поискаш информация, вкл. със снимка (http://en.wikipedia.org/wiki/Swine_influenza) на тогавашния президент на САЩ Джералд Форд, запретнал ръкав да го ваксинират. Друго характерно за този свински грип, който много плаши хората, е, че той по-малко засяга възрастните хора, вероятно защото вече са имали среща с този или подобен вирус.
Ефикасна ли е ваксината срещу свински грип?
- Това епидемиолозите трябва да го кажат, но за Америка, когато хората са ваксинирани през 1976 година, се знае, че 25 човека са починали непосредствено след поставяне на ваксината и още 500 – от усложненията.
Броят на смъртните случаи от свински грип по-голям ли е, отколкото от другите сезонни грипове? Защо се твърди, че свинският грип е по-опасен?
- Всичко при свинския грип е като при сезонния грип – няма разлика, но прави впечатление, че при свинския грип по-често пациентите развиват стафилококови пневмонии, които са доста зловещи. По принцип те са характерни за бебетата, но се проявяват и като усложнения от свинския грип при възрастни. Но има и смъртни случаи от сезонен грип, лекуван с традиционни медикаменти, които съм описал в една от книгите си – например – на дете без тромбоцити - от „Парацетамол“, на дете без тромбоцити - от антибиотик, което умира от вирусна пневмония. На тежка автоимунна реакция на 40 годишен мъж - от „Панадол“ и „Фервекс“ (пак „Парацетамол“). Моя много добра приятелка умря на 43 години от гъбно отравяне от 2 капсули антибиотик „Доксициклин“ (б. р. - докторът има предвид гъбичките, които се развиват от антибиотиците). Имаше висока температура и всички симптоми на грип, на третия ден майка й я натисна да вземе „Доксициклин“ и жената умря за три дни – взима едната капсула сутринта, другата вечерта, става жълто-зелена, откарват я в Инфекциозна болница с 35 градуса температура…
Тодор Живков от какво умря – вирусна пневмония, лекуваха го в Правителствена болница и не излезе. Папа Йоан Павел II се разболя от вирусна пневмония, лекуваха го по конвенционалния начин в болницата и не излезе. В резултат на традиционното лечение, понякога в тялото се получават зловещи токсични реакции.
Какви са предимствата на хомеопатията пред традиционната медицина?
- Огромни. Вирусно заболяване в комбинация с антибиотици и друга химия може да доведе до много опасни за живота усложнения. Противовирусни лекарства на практика няма. Сега за свинския грип се споменават два препарата от аптеките, като се дава предимство на „Тамифлу“, но не ги считам за много ефикасни. Хомеопатичните медикаменти поне не вредят. Те покриват много добре симптомите. Някои като „Осцилококцинум“ имат предпазно действие, подобно на ваксините, а по време на самото заболяване също може да се използват с доста добър ефект. Но това е само част от програмата, когато се стигне до развитие на вирусно заболяване.
Д-р Атанас Михайлов. Снимка: авторката
Кое най-много отслабва имунната ни система и я прави уязвима към вируси?
- Преработването и безсънието – все неща, които подлежат на по-добра организация. Често се гледат глупави сериали или телевизионни предавания, вместо времето да се използва за сън. Друга причина е недостигът на движение. Движението активира лимфния дренаж и по този начин – очистването на тялото. Това също е много важно за добрия имунен статус. Половин-един час движение на открито прогонва сезонната депресия, укрепва костите, мускулите, имунната система.
Храните също може да се имат предвид като средство за укрепване на имунната система. Необходими са поне половин килограм пресни плодове и зеленчуци дневно, които доставят ензими – оръжия на имунната система. В термично обработената храна обаче ги няма – те се денатурират при 60 градуса. Същото става с минералите и микроелементите – минат ли през огъня, стават на утайка.
Може да се обърне внимание на храните, богати на каротин – моркова на първо място. Аз го препоръчвам на всички като средство за укрепване на имунната система под формата на сок - поне три пъти в седмицата по една чаша. От третия месец на бебетата до пределна възраст сокът от моркови е много важен елемент за поддържане на добрия имунен статус през зимата. Друг източник на каротин в този сезон е тиквата, така че, нека тя по-често присъства на трапезата. Има и аптечни форми – когато няма време за цедене на сок или за печене на тиква, има каротин в аптеката – 10 мг. дневна доза е добре дошла.
Хомеопатията е част от нашите действия, когато ни заплашват вируси и други простудни заболявания. Цялостната организация, включваща режим на труд и отдих, както и на хранене, не е за подценяване.
Има ли вредни навици, които пречат човек да се излекува чрез хомеопатични средства? Някои казват – не трябва да пиеш кафе, да ядеш шоколад, трябва да се избягва ментата?
- Има такива кьорфишеци. Т. нар. „класици“ правят такива договорки. След като хомеопатията тушира вредните ефекти на химиотерапия, на кортикостероиди и разни други вредни лечения, няма резон да намесваме вредните навици. Да, пушенето на цигари изяжда „Витамин С“ и за всяка изпушена цигара се полагат по 25 мг „Витамин С“ допълнително. Белият хляб, другите рафинирани продукти, храните, богати на Е-добавки, които обременяват имунната система, съществуват навсякъде около нас и ние трябва по принцип да внимаваме с тях. Но аз не смятам, че ефектът от хомеопатията отслабва от кафе, чай, цигари, алкохол, мента и т. н. Според мен е достатъчно да се отделят хомеопатичните лекарства с няколко минути от приемането на чай, кафе, дъвки, храни и др., за да подействат. 3-4 минути са достатъчни. Всеки може да твърди каквото иска, но практиката доказва кое е вярно и кое не. Ако хомеопатичният препарат „Беладона“ понижава температурата на един пушач, който пие кафе, колко струват теоретичните постановки на някой, който твърди обратното?
Кои хомеопатични средства се препоръчват срещу грип?
- „Беладоната“ е добро противотемпературно средство, също и “Аконитум напелус”  за първата фаза на температурата, когато кожата е бледа…  “Аконитум напелус” изобщо е много интересен препарат за случаите на драматични, взривоопасно развиващи се реакции – рязко настъпило сърцебиене, рязко повишена температура при простудни заболявания, и при всички случаи, когато имаме последици от течение – климатици, отворени прозорци и т.н. Друг хомеопатичен препарат, който помага при грип, е „Бриония“ – растение, което вирее като бурен и има доста добър ефект при начало на вирусни заболявания. Помага и при болки в ставите. Когато говорим по-общо, няма начин да съобразим детайлите, така че ще препоръчаме средни потенции – 9 CH – примерно през 15 минути по 3 зрънца „Бриония“, когато усещаме мускулни болки, жажда, скованост и др. Ако имаме болки в ушите, зачервено гърло, висока температура, може да добавим „Беладона“ и да се редуват двата препарата – взема се „Бриония“, след 15 минути „Беладона“ и така 4 приема. С подобрение на симптомите разреждаме на половин час, на един час и т. н.
Д-р Атанас Михайлов. Снимка: авторката
Какво значи 9 CH? Какво представляват изобщо хомеопатичните препарати?
- Френската серия препарати, които са внесени в България – монопрепаратите – започват от 5 CH. Това значи 5 стъпки на разреждане от 1 към 100. Взима се настойка от беладона. Първа стъпка – при 99 части разтворител и една част беладона имаме CH1. От това разреждане се взима 1 част, смесва се с 99 части разтворител и получаваме CH2 и т. н. 5 CH значи 10 на минус десета степен концентрация на беладона – веществото едва се долавя от съвременните прибори при най-фин и точен анализ. Така че, вложеното вещество почти го няма. В по-следващите разреждания - 9 СН – 15 СН - то изчезва. Да се върнем на беладоната, защото я има в измерими дози в доста конвенционални препарати – „Белергамин“ и други антиспастични препарати. Някои са по-чувствителни, а други – ако имат нужда от повече таблетки, бързо ще усетят токсичните ефекти на беладоната в измерими дози – ускоряване на пулса, повишена чувствителност към светлина, задръжка на потенето, сухота на кожата, на лигавицата, жажда, сърцебиене, световъртеж и т.н. Всичко това няма да го получим с хомеопатичния препарат. И досега не е ясно той как точно действа – предполага се, че чрез отпечатък от молекулата на вложеното вещество, а по-нататък имаме динамизиране и потенциране на разтворите. Това е едната причина да твърдим, че хомеопатичните препарати са безвредни.
От какво се състои разтворът, в който се капва концентратът от беладона да речем?
- Има различни варианти – прахчета, зрънца като кус-кус или по-малки – като просено зърно, има настойки. Във всички случаи основата са разредени настойки, които се пулверизират по специален начин върху зрънца от млечна захар. Твърдите форми се стриват в млечна захар и пак чрез разреждане от едно към милион се минава към течни форми. По правило основните хомеопатични източници са тинктури – настойки от растения, от животински произход – пчела, оса, отрова от ням кротал, от нашите усойници и пепелянки също се приготвят препарати с много добър ефект при чернодбробни увреждания и др. Представени са и минералите – сяра, злато, желязо и техните соли – морската сол например е чудесен хомеопатичен препарат при депресии, кожни проблеми, астма, други белодробни страдания и прочие. Има и нозоди – това са биологически продукти, които също важни.
В кои случаи се препоръчва човек да прибегне до традиционната медицина?
- Има такива случаи, макар че много често в моята практика се занимавам с последиците от традиционното лечение – антибиотик, гъбична инфекция, срив на имунитета, алергии и др. Ако имаме примерно спукан апендисит и перитонит, тогава са уместни антибиотиците – това не подлежи на обсъждане. Ако имаме газова гангрена, сепсис, други такива състояния – да. Но трябва да се има предвид, че бронхиолитите при бебетата например са на вирусна основа, субхордалните ларингити 90% са на вирусна основа, 90% от кашлиците са на вирусна основа. Какъв е мотивът през глава да се скача към антибиотици, за да се създават по този начин и хронично болни пациенти?
Много често се изписват антибиотици и при висока температура?
- Има го и този мотив – температура. Какво толкова страшно има в една температурна реакция? От 38,5 градуса нагоре хората имат опасения да не получат гърч. Добре, ако е така, водата е най-доброто охлаждащо средство – три увивания в студен чаршаф свалят температурата доста ефикасно за часове. Или хладка вана – започваме от температура около 37 градуса и се охлажда постепенно до 36,35,34, 32 – колкото човекът (детето или бебето) понася и чак, ако след третия ден нататък продължава да се задържа температурата, може да мислим за средства от аптеката.
Може ли високата температура да бъде полезна?
- В Германия има клиники за лекуване на рак чрез температура. Тялото се загрява до 41.8 градуса. Ако хората използват температурата за лечение, много по-малко лекарства ще се харчат.
До колко градуса може да оставим да се вдига температурата, преди да започнем да я сваляме целенасочено?
- Американският стандарт е 40 градуса, което и на мен ми се вижда малко прекалено. Европейският стандарт е половин градус надолу – 39.5 за децата, 39 – за възрастните. Значи – като стане 39.6, който го е страх, да я сваля, но целенасоченото сваляне със страх и паника от температурната реакция, удължава с 30% времето на боледуването. Но преди да се посегне към медикаменти, има и други начини. Освен водните процедури, препоръчвам сминдух. Чаена лъжица сминдух се вари 5 минути в чаша вода. След това си пие през 15 минути по 1 супена лъжица. Това подкрепя изпотяването и свалянето на температурата. Бъзовият цвят и липата в комбинация също са от класическите средства за сваляне на температурата.
Хората са свикнали при температура да пият „Парацетамол“?
- Ужасявам се от “Парацетамола” – не знам защо е толкова масов. Усложненията, които съм виждал от противотемпературни средства по време на вирусни заболявания, са все от този прословут „Парацетамол“. Той е токсичен за черния дроб и за бъбреците, а го дават дори и на бебетата при ваксинации, когато им поникват зъби и пр.
При много силна кашлица или бронхит може ли човек да се излекува с хомеопатични препарати?
- Да, има и комбинирани, и монопрепарати, които вършат работа – „Ипекакуана“ да кажем (при спазъм и гъст секрет – има си съответни показания и симптоми, които трябва да се съобразяват). Най-добре да се използват комбинирани препарати, когато не можем да преценим добре състоянието на пациента, например „Бронхалис“. Но да обърнем въпроса наопаки – с конвенционалните средства какво постигаме? „Вентолин“ например отпушва бронхите донякъде, но причинява сърцебиене, безсъние, нервност. Локалните кортикостероиди като „Фликсотит“, които се считат за най-безвредни, вкл. и при бебета и деца, отварят пътя за гъбична инфекция и ставаме абонати за съответния проблем от типа на спастичен бронхит и др. Има много по-прости и достъпни средства. Имах пациент – дете под 3 годинки, преживяло сложна сърдечна операция на 3 месеца, на 7 месеца преживяло първата си пневмония, после още няколко пневмонии и на 2 г. и 10 месеца му бяха поставили диагноза „хронична пневмония“ с тежка дихателна недостатъчност. Това дете беше на апаратно дишане. Щом откачат детето от кислорода и апаратите, посинява. В крайна сметка решихме този проблем с билки, настърган кромид лук на ситно ренде и мед плюс хомеопатични препарати. За месец и половина се приключи с белодробния проблем на детето и то си замина за Кърджали.
Много са могъщи природните средства и хомеопатията, но не се познават. А защо е така, не мога да кажа – консерватизъм и догматизъм. Ако има някакво лечение, то е възможно с природните средства – с дишане, с билки, със сребърна вода – тинктури, които може да се използват и през инхалатор. А иначе, като гледаме телевизия и слушаме здравни предавания, специалистите са категорични – астмата няма лечение. Професор Жени Милева го каза това в едно предаване – само подобрявали симптомите. Какво да говорим повече? Значи истинското лечение е другаде - да привлечем природата за наш помощник, съветник, лечител.

Псевдокруп (Субхордален ларингит)


Псевдокрупът, наричан още субхордален ларингит, засяга гласните връзки и трахеята на малките деца, най-често на възраст между 2 и 4 години. Обикновено заболяването се предизвиква от вирусна инфекция. Параинфлуентните вируси отключват около 80% от случаите на псевдокрупа.

Кои са симптомите на псевдокруп?

Псевдокрупът обикновено стартира през нощта с дрезгава, лаеща кашлица на пристъпи, която води до шумно дишане. Възможно е също така детето да има температура или дрезгав глас.

Увеличена "трета" сливица


Първото дете, което лекувах с хомеопатия, беше моят собствен син. Неговите чести боледувания поради изкривена носна преграда, усложнила се впоследствие с увеличена трета сливица, нескончаеми хреми и кашлици, бяха причина да търся алтернатива на традиционната терапия. Лечението с хомеопатия спести на детето ми много антибиотици, капки за нос и най-вече страничните ефекти от непрекъснатото приложение на тези лекарства.

Какво са аденоидните вегетации ("третата”сливица)?

Аденоидните вегетации("третата"сливица) са две малки топчета лимфна тъкан разположени високо по задната част на гърлото. Те са изключително уязвими на инфекции и възпаления.
При възрастните, сливиците и аденоидните вегетации се развиват обратно. Все пак, те могат отново да увеличат размера си вследствие на инфекции.

Симптоми на инфектирана"трета"сливица:

  • Дишане през устата
  • Хъркане по време на сън
  • "Носово" говорене
  • Невъзможност да се изговорят определи съгласни, включително"м" и "н"
  • Сухота и възпаление на гърлото поради дишането през устата
  • Жълта или зелена хрема
Тъй като аденоидните вегетации са разположени близо до отворите на Евстахиевите тръби, възпалението и увеличението на на аденоидите може да блокира тръбите и да доведе до възпаление на средното ухо.

Хомеопатично лечение на увеличена "трета" сливица:

Хомеопатичното лечение често намалява по размер аденоидните вегетации/ако бъде започнато навреме/ и така предотвратява тяхното премахване по хирургичен път. Това е важно, защото се счита, че "третата" сливица играе известна роля в имунната система.

Най-честите хомеопатични лекарства за лечение на "трета"сливица:

Има около 30 хомеопатични лекарства за лечение на увеличена "трета" сливица. Някои от най-често предписваните са:
  • Аграфис – увеличени сливици и аденоидни вегетации. Запушен нос. Засягане на слуха поради запушване на Евстахиевите тръби и тенденция към рецидивиращи отити от увеличените аденоидни вегетации.
  • Барита карбоника – увеличени сливици и аденоидни вегетации, рецидивиращи УНГ заболявания, срамежливо и мудно дете, понякога със забавено физическо или умствено развитие, по-бавно развитие на речта.
  • Калкарея карбоника – пълничко дете с голяма глава и коремче, лесна умора. Тенденция към рецидивиращи ангини и отити. Увеличени и меки шийни лимфни възли. Хроничен запек, екзема. Бавно, мудно и притеснително дете.
  • Калкарея фосфорика - високо и слабичко дете, с бавно и много болезнено никнене на зъбите, развитие на ранни кариеси или потъмняване на зъбния емайл. Мрънкащо, хленчещо дете, което често проявява капризи и недоволство.
  • Калкарея флуорика – увеличените аденоидни вегетации са придружени от увеличени твърди лимфни възли по шията, вродена сколиоза/гръбначно изкривяване/, "хлабави" стави, бавно никнене на зъби, късно прохождане.
  • Туберкулин – увеличени лимфни възли, сливици и аденоидни вегетации. Дете, което е болно от различни УНГ инфекции всяка седмица или през седмица.

Продължителността на хомеопатичното лечение за увеличени аденоидни вегетации зависи от размера им и трябва да продължи няколко месеца. Облекчението на симптомите / запушен нос, хъркане, стичане на секрет по гърлото/ се наблюдава обикновено след месец-два от началото на лечението.

Ново

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

  Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки: Домати : белени, нарязани на кубчета и порционирани в тор...

Популярни теми