Thursday, October 3, 2024

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

 Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки:

Домати: белени, нарязани на кубчета и порционирани в торбички. Издържат до следващия сезон  

Заготовка за миш-маш: Домат и печена чушка /може и печен патладжан, става и за кьополу/ - нарязани, в найлонови пликове.

Пиле: сварено със зеленчуци и малко сол, обезкостено и замразено на порции за бърза супа /става и за пил.дроб сърма, каша, фрикасе/


Сварената царевица: Оронена с бланширани моркови на кубчета,  грах - в найлонови пликове – чудесна заготовка за ориз със зеленчуци

Пушен бекон: когато е голямо парче може да се нареже на тънки филии и да се замрази. Става за завиване на сиренца и кашкавалчета, за печене на скара и т.н.

Monday, September 30, 2024

Хранителните продукти - съхранение и обработка

 Яйцата

Те са едни от основните доставчици на животински белтъци и всички видове незаменими аминокиселини. Яйцата съдържат и голямо количество мазнини, фосфати и витамини А и Д.

Съхранение
·      Пресни яйца съхранявайте в специалните гнезда на хладилника с острата част надолу.
·      Срокът за съхранение на яйца в хладилник е 3 - 8 дни и зависи от това колко са били пресни като ги поставяте там.
·      Ако натриете черупките на пресни яйца с масло, зехтин или глицерин, те ше се запазят по-дълго пресни.
·      Ако не можете да използвате в момента счупени вече яйца, сложете ги в чаша, налейте отгоре студена вода, похлупете с чинийка и така можете да ги запазите за 2 дни в хладилника, без да изсъхнат.

Как храната се отразява на кожата ни

 Някои храни увеличават появата на бръчки

Нашата кожа е огледало на здравословното ни състояние, но и на нашия начин на хранене. Колко често забелязвате как храните, които консумирате ежедневно се отразяват на вашата кожа? А може би, когато видите някоя нова бръчка, не се замисляте дали менюто ви по някакъв начин допринася за това. Е, храната влияе върху кожата ни. Така например суровите ядки ѝ доставят витамин Е, правят я по-сияйна и свежа.

 

Външна статия: Екскориоза по лозата

 

Екскориозата по лозата е широко разпространена в лозарските райони у нас и често се бърка с други болести. Причинителят на болестта екскориоза e гъбата Phomopsis vticola Sacc.


Екскориозата по лозата е широко разпространена в лозарските райони у нас и често се бърка с други болести. Причинителят на болестта екскориоза e гъбата Phomopsis vticola Sacc., която напада главно зелените части на лозата, но признаци се появяват и по едногодишната и многогодишната дървесина.

Първите симптоми на болестта екскориоза се появяват по узрелите пръчки във вид на избеляване на кората, което може да започне от първото и второто междувъзлие. По-късно по побелелите зони се формират пикнидии, които се виждат като малки черни точки. В по-напреднали стадии кората се откроява, олющва се на ивици, откъдето идва и названието на болестта. През следващата година в основата на покаралите леторасти се образуват тъмни удължени петна, често повърхностни. При по-тежки случаи дълбоките увреждания пречат на младите леторасти да се развиват нормално.

Гъбата може да предизвика също напуквания и по-тежка (дълбока) некроза. Кората се поврежда и леторастите се задържат само на вътрешните тъкани. Такива леторасти лесно се чупят от вятъра или под тежестта на гроздовете. Пъпките в основата на болните леторасти са повредени. През пролетта те не се развиват или пък дават ненормални леторасти, които не могат да се използват при резитбата за следващата година.

По гроздовете болестта екскориоза се развива по ресите, преди да цъфнат, като причинява изсъхване. Някои реси клюмват, а други остават изправени или слабо наведени встрани. По чепките и зърната се образуват тъмни петна, върху които се появяват черни точици.

Методи и средства за борба с болестта екскориоза по лозата

Материал за размножаване трябва да се взема само от здрави лози. Нападнатите от на екскориоза части на лозата да се изрязват и изгарят. Резитбата на лозите трябва да се извършва рано, преди сокодвижението.

В плододаващите лозови насаждения се провежда ранно пролетно пръскане за предпазване на леторастите от първични заразявания. Това третиране се прави по-рано от пръскането срещу мана. Провеждат се две пръскания на лозята - първото при разпукване на пъпките, фаза “зелен връх” и второто във фенофаза “пеперуда” 3-4 лист. За борба с болестта екскориоза по лозата се използва един от следните фунгициди - Делан 750 ВДГ - 0,05 %; Верита ВП - 0,2%; Дитан ДГ - 0,3%, Дитан М-45 - 0,3%, Каптан 50 ВП - 0,3%; Санкоценеб 80 ВП - 0,3% и др.

 

Източник: Агри БГ

 


Външна статия: СИЛИЦИЙ

 

Вторият по важност химически елемент след кислорода.

Трябва да признаем, че обръщаме много повече внимание на познатите витамини и минерали като Витамин C, B комплекс, Витамин D и калций. Но какво се случва, ако въпреки редовния прием на витамини, боледуваме често и за дълго, не се чувстваме добре, имаме болки, умората е осезаема и сме лишени от тонус? Може би е време да се замислим за нивото на силиций в нашия организъм и дали то ни е достатъчно.

Външна статия: Ягодов коренов хоботник - опасен неприятел по ягодата

 Ягодовият коренов хоботник (Otiorrhynchus rugosostriatus Goeze) e известен като неприятел по ягодата в България от средата на 30-те години на миналия век, когато площите с тази култура се разширяват. Разпространен е навсякъде и вреди най-много по ягодата, но напада още малина, къпина, шипка, роза, циклама, иглика, лапад и др. културни и диви видове растения.

Възрастното насекомо е удължено овално, с кафяв до черен цвят и дължина 6,5-8 мм. Краката и антените са по-светли. Тялото е покрито с къси кафяво-оранжеви космици, а елитрите са точкувани в надлъжни редове. Яйцето е бледожълто, елипсовидно, дълго около 1 мм. Ларвата е бледожълта до бледорозова с кафява глава, надиплени сегменти на коремчето, дъговидно извита, без крака, дълга 10-12 мм. Какавидата е белезникава и е дълга 5-6 мм.

Външна статия: За здрави очи

 Д-р Емилова за зрението и храните


Доброто зрение е само един от белезите на доброто здраве. Пътят за постигането му е не диетата, а комбинацията от стриктно природосъобразно хранене, активно движение и положителна нагласа към света край нас.

За жалост, в последните години се наблюдават сериозни поражения на очите при все по-млади хора. Причините се виждат с просто око – стрес, компютри, телевизия, пушене, тъпкане с храни боклуци, обездвижване и в същото време-трайна липса на детокс и антистрес програма.


При нездравословен начин на живот и наличие на различни здравословни проблеми като диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване, автоимунни и други заболявания, полезните хранителни вещества намаляват, а в организма се натрупват свободни радикали. В резултат от тези процеси се появяват катаракта, макулна дегенерация, ретинопатия, далекогледство, късогледство, слепота.

За добро зрение е необходимо да се премине към балансиран хранителен режим, в който има огромно съдържание на антиоксиданти, витамини и минерали. Комфортът на очите се подпомага от пигментите лутеин, зеаксантин, бета-каротин. Те спадат към групата на каротиноидите и се съдържат във висока концентрация в макулата, ретината и пигментите на окото. Голямо съдържание на тези вещества има във всички зеленолистни зеленчуци. Прясното зеле, спанакът са на първо място по съдържание на лутеин и зеаксантин, следвани от руколата, листа от глухарче, тученица, маруля, броколи. Необходимата дневна доза е около 10 мг за лутеин и 2-6 мг зеаксантин. Зеленолистните продукти съдържат и витамини С и от групата В, подпомагащи нервната проводимост. Високо съдържание на тези витамини има в магданоза, целината, ряпата, покълналите семена и ядки.

Витамини от групата В – В6, В12, РР и фолиева киселина предпазват от поява на катаракта, кокоша слепота, инфекции на очите. Храни, от които можем да си ги набавим, са листните зеленчуци, фасула, зърнените култури, елда, смокини, банани, гъби, яйчен жълтък.

Бета-каротин /провитамин А/ има в плодовете и зеленчуците с червен, жълт и оранжев цвят. Такива са моркови, домати, чушки, кайсии, ягоди, малини, тиква. От бета каротина организмът ни си изработва витамин А – ретинол – мощен антиоксидант, предпазващ ретината ни от пораженията на свободните радикали. Важно е да се знае, че приемането на витамин А като част от витаминни комплекси в хранителни добавки крие рискове от предозиране, увреждащо черния дроб. Това е предпоставка и за ракови заболявания. Съвършенството на баланса за производство на витамин А природата ни дава щедро при консумация на естествени храни в тяхната цялост. Така гарантирано получаваме точното количество ретинол, от което в момента има необходимост организма ни.

Профилактика на зрението осъществяват и храните с високо съдържание на витамин Е, омега-3 мастни киселини и цинк. Те отговарят за синтеза на обвивките на невроните, регенерацията и развитието на нервната тъкан и клетките в тялото. Предпазват от конюнктивит и сухота в очите. Съдържанието им е високо в суровите ядки и семена /орехи, слънчоглед, бадеми, сусам, лешници/, ленено, тиквено масло, зехтин, пълнозърнести продукти, авокадо. В дивата, неотглеждана в развъдници риба, и морския крил също също се открива голяма концентрация на така ценната омега-3 есенциална мастна киселина.

Препоръчителни са и т. нар. суперхрани – природни продукти с голямо съдържания на антиоксиданти, фитонутриенти и витамини, борещи се срещу радикалите и токсините при стареене и интоксикация на организма. Такива са червени и черни боровинки, ягоди, малини, къпини, сурово какао, прополис, киноа, нар, водорасли, чиа.

За да се усвоят максимално полезните вещества от организма се препоръчва приемът на зеленчуците и плодовете в суров вид – салати, смутита, фрешове, консумирани веднага след приготвянето им.

Пийте течности. Добрата хидратация на организма подпомага изхвърлянето на токсините от тялото и правилната абсорбция на полезните вещества от храната. Приемайте билкови чайове, изворна или нискоминерализирана вода и избягвайте кофеина.

Изключете всички наситени животински мазнини, солта, рафинираната захар, аспартама, консервантите, алкохола и цигарите.

Поне веднъж в годината останете за 20 дни на плодове, смути, фрешове, билков чай с мед или вода с лимон. После се захранете внимателно и ще се радвате на подобрено зрение, а ако не сте имали проблеми с очите, даже ще виждате кристално чисто. Опитът ми през последните 22 години показва, че след такава програма значително намаляват диоптрите, снижава се очното налягане, състоянието на макулата се подобрява, а операцията за перде може да се отложи с няколко години. Разбира се, промяната в диоптрите или лечението се прави само след консултация с офталмолог.

Грижете се за очите си! Красотите, които ясно може да видите, зареждат със светли емоции и здраве.

 


Колаген

Вече неведнъж сме говорили по темата за колагена, който е извор на здраве, младост и красота. Наред с балансираната диета и добрите навици има още нещо, което можем да направим, за да увеличим процеса по образуване на колаген, особено след 25-годишна възраст. Този процес зависи и от редица витамини и минерали, които го подпомагат.

 

Защо се нуждаем от колаген?

Колагенът е основен, структурен протеин, който представлява приблизително една четвърт от протеина в човешкото тяло. Той се състои от бели влакна, по-здрави от стомана, със същото тегло, и изгражда съединителната тъкан. С негова помощ се изграждат кожата, костите, връзки и др.

Дермата – вътрешният слой на кожата, съдържа големи количества колаген, чиито влакна образуват поддържащата мрежа, отговорна за характеристики на кожата като здравина, текстура и устойчивост.

Външна статия: Растителнозащитни грижи в овощната градина през май

 

Растителнозащитни грижи в овощната градина през май

Автор(и):  Растителна защита
Дата: 27.04.2022      541

 

ОВОЩНИ КУЛТУРИ

През този период семковите овощни видове встъпват от фенофаза „разпукване на цветни пъпки” – „розов бутон” до фенофаза „цъфтеж”Фенофазата на развитие на костилковите овощни видове е “бял бутон” - „пълен цъфтеж” - „формиране на завръз“. През този период вегетационните пръскания се провеждат срещу редица икономически важни болести и неприятели по овощните култури.

Външна статия: За начинаещи градинари: Съвети за разсад на домати

 


Съвети за разсад на домати

Снимка: Как да си направим разсад на домати?

Отглеждането на силен и здрав разсад на домати е лесно. Достатъчно е да изпълните 9 условия.

Много градинари, особено начинаещи, се оплакват, че разсадът им е слаб, прераства, има блед цвят или е засегнат от болести и вредители. Избягването на тези проблеми е лесно.

Външна статия: С какво да подхраним ягодите


Полезни съвети
С какво да подхраним ягодите

Ягодовите корени, навършили 2 и повече години, задължително се нуждаят от подхранване с минерални торове. Обикновено това се прави на 3 етапа.

Външна статия: Пролетта ни зове – да се погрижим за ягодите!

Пролетта ни зове – да се погрижим за ягодите!


Зимата беше почти безснежна, а пролетните температури се повишиха рязко. Време е да се погрижим за ягодите в градината, за да се радваме на добра реколта. В случая задължително трябва да започнем със следните практики:

Външна статия: Неприятели по дръвчетата и препарати

 Неприятел Препарат Обяснение

Брашнеста мана по ябълка Сяра ВГ 600 г/дка, Солфо 80 ВГ – 750 г/дка или един от препаратите - Систан 20 ЕВ – 0,03 %, Луна Експирианс – 50-75 мл/ дка, Флинт Макс 75 ВГ – 0,02 %. брашнеста

Цилиндроспориоза по листа на череша Силит 544  СК – 125 мл/дка  или  Карамат 2,5 ЕВ – 300 мл/дка бяла

Листогризещи насекоми, листни въшки, костилкоплодова листна оса, хоботници – Дека ЕК – 30-50 мл/дка, Децис 100 ЕК - 7,5 -12,5 мл/дка, Делмур – 50 мл/дка, Метеор – 0,06 -0,09%

Външна статия: Мъхнатият и миризливият бръмбар нападат изцяло цветовете на овошките

 

Автор(и):  Кирил Кръстев, агроном

Дата: 22.04.2022      1098

 

Мъхнатият и миризливият бръмбар са от семейство Листороги бръмбари (Scarabaeidae) и имат сходна биология и морфология. В момента нападат цъфтящите овощни дървесни растения, като по-големи повреди причинява мъхнатият бръмбар. Затова предпазете дръвчетата, за да не се провали плодовата реколта.

Friday, April 26, 2024

What Is Companion Planting?

 

Here's a list of the 10 most popular vegetables to grow along with their friends and enemies.


Companion planting is a great way to maximize the efficiency of your garden. For almost every vegetable you grow, there is likely to be a beneficial companion plant that will help increase soil nutrients, chase away pests, and help you get the most out of your garden. Here are the 10 most popular vegetables grown in the United States and their friends (and foes) in the garden.

Companion Planting – What Grows Best Next To Each Other

1. Tomatoes

Friends: Basil and tomatoes were made to go together, not only in sauces but in the garden, too. This herb helps tomatoes produce greater yields and it repels both flies and mosquitoes. Marigolds are another good companion, repelling nematodes and other garden pests. The strong scent of French marigolds (Tagetes) is said to deter whitefly, which is particularly useful when planted alongside tomatoes in the greenhouse.




Other friends to tomatoes include asparagus, carrots, celery, the onion family, lettuce, parsley, and spinach.


Foes: Cabbage, beets, peas, fennel, dill, and rosemary. Corn and tomatoes both suffer from the corn earworm, and tomatoes and potatoes are affected by the same blight, so keep these plants separate to prevent the spread of pests or disease.

2. Peppers


Peppers and basil are good companion plants.

AD

Friends: Basil is a good friend to peppers, helping repel aphids, spider mites, mosquitoes, and flies. It’s also thought that basil improves the pepper’s flavor. Other good companions include onions, spinach, and tomatoes.

Foes: Beans so the vines don’t spread among the pepper plants.

3. Green Beans

Friends: Corn and beans grow well together because beans will grow up the cornstalks, which means you won’t have to build them a trellis. Beans also fix nitrogen in the soil, which is good for the corn. Marigolds, nasturtiums, rosemary, and summer savory repel bean beetles, and summer savory improves growth rate and flavor. Other companions include broccoli, Brussels sprouts, and other members of the cabbage family along with cucumbers, peas, potatoes, and radishes.


Foes: Beets or anything from the onion family. Onions, in particular, impede the growth of bean plants.

4. Cucumbers

Friends: Plant marigolds and nasturtiums among your cucumbers to repel aphids and beetles,. Beans, celery, corn, lettuce, dill, peas, and radishes are also good companion plants.

Foes: Aromatic herbs such as sage which will stunt the growth of cucumbers.

5. Onions



Friends: Carrots should be planted near onions because onions will repel the carrot fly. Onions will also chase away the aphids, so plant them near aphid-prone (but onion-friendly) veggies. Other good friends of onions include beets, cabbage, carrots, lettuce, parsnips (which also suffer from carrot fly), tomatoes, and spices like marjoram, savory, and rosemary.

Foes: Asparagus, beans, and peas.

6. Lettuce

Friends: Plant mint among your lettuce to keep away the slugs that feed on lettuce leaves, or plant chives and garlic to repel aphids. Beans, beets, broccoli, carrots, corn, peas, radishes, and marigolds also work as good companion plants. Marigolds attract aphid-eating ladybugs.

Foes: Parsley, because it tends to grow into a small yet bushy plant and can crowd your lettuce.

7. Summer Squash/Zucchini


Friends: Corn and squash make good companion plants since the cornstalks give squash vines a place to grow. Squash also does well planted alongside beans, peas, radishes, dill, and marigolds. Calendula is extremely attractive to pollinators, and can therefore increase pollination of some vegetable crops. Underplanting courgettes with calendula can be extremely useful, especially in dull weather, when courgette flowers may be overlooked by pollinators.

 Foes: Potatoes, as both plants are prone to blight.

8. Carrots


Friends: Carrots are heat sensitive, which is why they go well with tomato plants that can provide them a bit of shade. Tomatoes are also known to produce solanine, which is a natural insecticide that targets pests affecting carrot plants. Tomatoes benefit from carrots, too. Carrots aerate the soil around the roots of the tomato plants, allowing more air and water to reach the roots. Leeks and carrots are also good companion plants since leeks repel carrot flies and carrots repel leek moths and onion flies. Rosemary, sage, and chive also help repel carrot flies.

Foes: Coriander and dill, as they both produce compounds that can harm carrot plants, and parsnips suffer from the same diseases and pests as carrots, so keep them apart to minimize a potential infestation.

9. Radishes

Friends: Radishes can be planted among cucumbers to attract cucumber beetles away from the cukes. They also do well among carrots because they are harvested before the carrots and they loosen the soil as the carrots start to take off. Onions, beets, cabbage, kale, lettuce, spinach, and squash are also good friends for radishes.

Foes: Hyssop.

 10. Sweet Corn

Friends: Corn loves veggies that fix nitrogen in the soil—like green beans. Cornstalks also make a great trellis for vining or trailing plants including beans, cucumbers, peas, pumpkins, and melons. Zucchini is a good companion plant when planted among corn.

Foes: Tomatoes, as they and corn are attacked by corn earworms. Plant these two far apart to minimize the spread of these pests.

11. Potatoes

Friends: Potatoes are allies with beans, cabbage, eggplant, peas, and corn. Marigolds planted near potato patches help deter beetles and horseradish will provide overall protection to potatoes.

Foes: Tomatoes as they are prone to blight, which can also affect potatoes.

12. Peas

Friends: Peas love to be planted by beans, carrots, corn, cucumbers, radish, and turnip. If you plant mint near peas, they should be healthier and tastier. Chives planted near peas also help deter aphids.


Foes: Don’t plant peas near garlic or onions as it will stunt their growth.

13. Beets

Friends: Beets grow well next to bush beans, cabbage family plants, lettuce, and onions. Plant them near garlic and they will taste even better.

Foes: Pole beans stunt beets growth and vice versa.

Plants thought to be foes

There's no science to confirm or deny allelopathic properties in plants, and much more research needs to be done but, anecdotally, the following plants are thought to not grow well together:

  • Garlic and onions with beans and peas
  • Mint or onions with asparagus
  • Cucumbers, squashes, radishes, sunflowers or tomatoes with potatoes
  • Cabbages or other brassicas with strawberries
  • Brassicas and potatoes with tomatoes

 

Source: https://www.farmersalmanac.com/companion-planting-guide


Companion planting: Best plants to grow together

We list 10 companion planting combinations to grow, in the garden and the vegetable plot.

 

What is companion planting?

Companion planting is an organic method of maintaining a natural balance in your garden by growing plants together that are mutually beneficial. Planted together, certain plant combinations can aid pollination, prevent disease and keep pest numbers down. Most companion plants are strongly scented and can confuse pests looking for their host plant, some have antibacterial or anti-fungal properties, while others attract beneficial insects, such as ladybirds and lacewings, which prey on aphids. Most companion planting occurs in the vegetable patch, but some ornamental plants, such as roses, can also benefit from particular plants growing nearby.

Common plant combinations include growing nasturtium to deter aphids from beans, and planting alliums around carrots to ward off carrot root fly.

What are the benefits of companion planting?

Companion planting can help your plants to grow better and with fewer pests and diseases. Ultimately this benefits the gardener as this means less work for higher crop yields.

Plant combinations to avoid

There are some obvious plant combinations to avoid, for example you should avoid planting tall plants next to shorter plants, as they will block light and prevent them from growing well. Growing thirsty plants next to drought-tolerant plants is also not advised, as one plant will either be getting too much water, or too little.

Some plants appear to have what's known as allelopathic properties. This means that the plants release chemicals that inhibit growth of other plants. One of the most commonly known plants thought to be allelopathic is the walnut tree – it's commonly advised not to grow plants close to walnuts as they won't thrive. However, this theory has been disputed in horticultural circles and it's not known for certain how allelopathic walnut trees really are.

There's no science to confirm or deny allelopathic properties in plants, and much more research needs to be done but, anecdotally, the following plants are thought to not grow well together:

  • Garlic and onions with beans and peas
  • Mint or onions with asparagus
  • Cucumbers, squashes, radishes, sunflowers or tomatoes with potatoes
  • Cabbages or other brassicas with strawberries
  • Brassicas and potatoes with tomatoes

Browse our list of the best companion plant combinations, below.


Mint and brassicas

The strongly scented leaves of mint confuse flea beetles and can deter them from laying eggs on the leaves of brassicas such as cabbage, broccoli, radish and cauliflower. However, it's best to grow mint in a pot, or it could smother your crop.


Marigolds and tomatoes

The strong scent of French marigolds (Tagetes) is said to deter whitefly, which is particularly useful when planted alongside tomatoes in the greenhouse.



Carrots and leeks

Strongly scented crops can work wonders on the vegetable patch. Alliums such as onions, garlic and leeks are often paired with root crops like carrots and parsnips. This combination seems particularly effective – the smell of carrots can deter leek moth from leeks, but the small of leeks can deter carrot fly from carrots. If you don't have room for leeks, try garlic chives (Allium tuberosum) as an alternative.


Lavender with carrots and leeks

Lavender attracts a range of pollinators, including bees, butterflies and hoverflies, so planting it close to crops such as tomatoes and beans could increase numbers of pollinators to your patch. However, its strong scent can also deter insect pests – plant with carrots and leeks for the best results.


Wormwood and beans

Wormwood, Artemisia absinthium, is a strongly scented herb that can deter aphids such as blackfly, from broad beans and other bean crops. What's more, its yellow flowers attract hoverflies, lacewings and ladybirds, which prey on aphids.


Calendula and beans

The marigold, Calendula officinalis, can lure aphids away from beans, and makes a great companion plant for runner beans and French beans. It also attracts beneficial insects, including ladybirds, lacewings and hoverflies, which prey on aphids.


Sage and brassicas


Sage, Salvia officinalis, is strongly scented and will confuse pests of brassicas, such as flea beetle, if planted alongside them. What's more, its blue flowers attract bees and hoverflies, which also pollinate crops.


Borage and strawberries

Borage is an attractive plant with hairy leaves that have a slight cucumber flavour. If planted near strawberries, borage is said to improve their flavour. What's more, borage flowers are a magnet for pollinators, such as bees, butterflies and hoverflies, which pollinate crops.


Thyme and roses

Another strongly scented herb, thyme is an excellent companion plant as it can confuse pests by masking the scent of the pest's host plant. Thyme makes a good companion plant for roses, as its strong scent deters blackfly.


Calendula and courgettes

Calendula is extremely attractive to pollinators, and can therefore increase pollination of some vegetable crops. Underplanting courgettes with calendula can be extremely useful, especially in dull weather, when courgette flowers may be overlooked by pollinators.

Ново

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

  Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки: Домати : белени, нарязани на кубчета и порционирани в тор...

Популярни теми