Снимка: Как да си направим разсад на домати?
Отглеждането на силен и здрав разсад на домати е лесно. Достатъчно е да изпълните 9 условия.
Много градинари, особено начинаещи, се оплакват, че разсадът им е слаб, прераства, има блед цвят или е засегнат от болести и вредители. Избягването на тези проблеми е лесно.
Първото условие - качествени семена на домати
Вашата бъдеща реколта зависи от това колко отговорно ще подходите към избора на семена. Отделете време да изследвате всички семена на пазара. Прочетете коментарите за производителите на семена в интернет, консултирайте се със съседите и приятелите си. Проучете характеристиките на сортовете, техните изисквания за условия на отглеждане и устойчивост на болести. И едва след това отидете в магазина.
Второто условие - правилно подбрана почва за разсада
Опитните градинари започват да подготвят почвата за отглеждане на доматен разсад отрано, в началото на януари. Независимо от това къде ще расте разсадът - в закупена или градинска почва - преди сеитбата тя трябва да се дезинфекцира (поръсва се с тъмнорозов разтвор на калиев перманганат, вари се на водна баня или се нагрява в пещ). Ако разсадът на домати се засее в почва, приготвена на базата на собствената земя от градината (задължително обеззаразена!), растенията ще изпитат по-малко стрес при разсаждане на постоянното място и ще се вкоренят по-бързо и по-лесно от тези, които "прекарват детството си" в закупен субстрат.
За тези, които предпочитат сами да приготвят почвата, предлагаме няколко варианта за почвени смеси, които са идеални за отглеждане на доматен разсад:
- Торф (4 части), градинска пръст, където расте трева (1 част), лопен (0,25 части). За всеки 10 литра почвена смес се добавят 3 литра речен пясък, 10 гр амониев нитрат, 2-3 гр суперфосфат и 1-1,5 гр калиев хлорид.
- Торф (3 части), стърготини на пара (1 част), лопен (0,5 части). За всеки 10 литра от сместа се добавят 3 литра речен пясък, 10 гр амониев нитрат, 2-3 гр суперфосфат и 1-1,5 гр калиев хлорид.
- Хумус (1 част), торф (1 част), градинска пръст (1 част). За всеки 10 литра от сместа се добавят 1,5 супени лъжици пепел, 3 супени лъжици суперфосфат, 1 супена лъжица калиев сулфат и 1 ч.л. карбамид.
Ако ще използвате купена почва, помислете за някои важни моменти. Основният компонент на тази почва (особено на универсалната почва за разсад) е торф, който има висока киселинност и през него не преминава добре водата. За да направите покупката на почвата подходяща за отглеждане на разсад, смесете я със същото количество обеззаразена градинска почва, субстрат за стайни растения или земята от саксии с липсващи цветя. За да намалите киселинността, добавете доломитено брашно или креда в размер на 1-2 супени лъжици на 10 литра субстрат.
Някои градинари приготвят смес от градинска почва + хумус + торф, добавяйки пепел и някои сложни торове, която стои в торби на двора и замръзва. Внасят я в къщата преди сеитба. Така растенията почти не са боледуват от засаждането на постоянно място, тъй като почвата не е много по-различна от постоянната.
Третото условие е приготвянето на семена за посев
За да се подобри кълняемостта на семената на доматите, преди засяването трябва да се съхраняват в разтвор на стимулант за растеж (съгласно инструкциите). Можете да използвате и импровизираните средства - разреден сок от алое или медена вода (1 ч. л. мед на чаша вода) като времето на киснене е 30 минути. Това не спасява от болести, но семената покълват много по-бързо.
Препоръчва се преди посяване семената да покълнат. За да направите това, ще ви трябват парче плат, памучен тампон, марля или хартиена салфетка. Материалът се овлажнява с вода, на едната половина се поставят доматени семена, покриват се със свободна част, поставят се в найлонова торбичка и се прибират на топло място. Уверете се, че материалът не изсъхва. Когато семената на доматите покълнят, пристъпете към сеитба. На дъното на резервоара за семена се поставя дренаж 1-1,5 см (пясък, фин чакъл, глина), а отгоре слой от почвата с дълбочина 4-5 см. Леко я натъпкайте и полейте с вода. На разстояние 3 см един от друг направете канали с дълбочина 1-1,5 см и посейте семената от домати в тях. Поръсете с пръст, покрийте съдовете с целофан или стъкло и прехвърлете на топло (23-25 °C) място.
Четвърто условие - оптимална температура
За успешно поникване на разсада, културите трябва да бъдат при температура 23-25 °C. Но веднага щом се появят първите издънки, контейнерите трябва незабавно да се прехвърлят на по-студено място (с температура 12-16 °С през деня и 10-12 °С през нощта). Там те трябва да са 6-7 дни. Ако това условие не е изпълнено, разсадът на домати ще се расте хилав. След това растенията отново се връщат в топло помещение (22-24 °C през деня и 20-22 °C през нощта).
Петото условие е правилното поливане на разсада с домати
Докато разсадът не расте и не е силен, той може да се полива само със спрей. След това можете да използвате обикновена лейка за цветя. Принципът на поливане на доматен разсад е прост: не позволявайте както изсушаването на субстрата, така и неговото преовлажняване. Поливането се извършва само с дестилирана вода, чиято температура не е по-ниска от 22 °C. Доматите никога не трябва да се поливат със студена чешмяна вода. Това носи риск от развитието на опасни заболявания, като например черноглав и гниене на корена.
Шесто условие - своевременно разсаждане
Разсаждането на разсад от домати започва веднага щом растенията имат първата двойка истински листа (приблизително 12-18 дни след появата). Направете го както следва. Първо, растенията се напояват добре, а след това внимателно се изваждат от кутията с чаена лъжичка. Централният корен се скъсява с около 1/3 и растенията се засаждат в отделни контейнери или в кутии 6 × 6 см.
Седмото условие - задължително торене на разсада на домати
Без торове отглеждането на здрав и силен разсад домати е невъзможно. Основното в този бизнес е да се направи всичко навреме. Първият път разсадът се тори след пикиране (растенията трябва да се вкоренят и да започнат да растат). За да направите това, в 10 литра вода се разреждат 8-12 гр амониев нитрат, 40 гр суперфосфат и 7-10 гр калиева сол. След 8-10 дни разсадът на домати се подхранват за втори път. За целта използвайте ферментирал пилешки тор (1:10-12) с добавка на суперфосфат (60 гр на 10 л разтвор) или смес от минерални торове - 15-18 гр амониев нитрат, 70-80 гр суперфосфат и 20-25 гр калиев хлорид на 10 литра вода. Третото торене се извършва няколко дни преди разсаждане в земята. 10 гр амониев нитрат, 40 гр суперфосфат и 60 гр калиев хлорид се разтварят в 10 л вода. Подхранването на разсада на домати се извършва преди следващо поливане. Едно растение се полива с толкова хранителен разтвор, колкото вода по време на напояването. Ако торът попадне върху листата, те веднага се измиват с чиста вода.
Осмото условие - добро осветление
Оптималното място за поставяне на разсад в апартамента е подпрозоречните первази от юг или югозапад. Ако няма такива ще трябва да прибягвате до трикове - поставете контейнерите с разсад далеч един от друг, така че растенията да не се конкурират за светлината или използвайте допълнителни източници на светлина - рефлектори, луминесцентни лампи и т.н. В противен случай растенията ще се разтегнат значително и ще имат бледо оцветяване.
Деветото условие - закаляване на разсада преди разсаждане
Закаляването е задължителна агротехническа техника за отглеждане на доматен разсад. Тази процедура позволява на растенията да се адаптират към разликата в дневните и нощните температури, яркото слънце, вятъра и намалява стреса, който изпитват при смяна на мястото на пребиваване. Започнете да калявате разсада от домати няколко дни преди засаждане на постоянно място. Първо, за 1-2 часа отваряйте прозореца, на който стои разсадът. Постепенно това време се увеличава до 6-8 часа. След това контейнерите с разсад се изнасят за малко на двора. 1-2 дни преди посаждане разсадът се оставя да прекара нощта на веранда или в градината (при условие че времето позволява). Само след преминаване през процедурата на закаляване доматеният разсад може да се счита за готов за засаждане на постоянно място. В този момент растенията трябва да имат 8-10 истински листа и височина 25-35 см.
Следвайте правилата, описани по-горе, за да получите добър разсад от домати.
No comments:
Post a Comment