Ново

Идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята

  Страхотни идеи и хитринки за по-бързо справяне в кухнята с помощта на заготовки: Домати : белени, нарязани на кубчета и порционирани в тор...

Monday, March 28, 2016

Витамин В12 и фолиевата киселина са незаменими и 100% необходими




Витамин В12 и фолиевата киселина са незаменими и 100% необходими

Най-добрият комбиниран източник на витамин В12 и фолиева киселина е черният дроб.


2 май 2012, здраве.bg
Организмът ни задължително има нужда от витамин В12 и фолиева киселина, макар и в много малки дози.


Витамин В12 и фолиевата киселина са незаменими хранителни вещества, принадлежащи на групата от витамини В-комплекс. Незаменимите, или както още ги наричат есенциалните, хранителни вещества са тези, които тялото не може да синтезира и трябва да бъдат приемани чрез храната или като хранителна добавка.

Витамините В са разтворими във вода, което по принцип означава, че тялото не може да ги складира. Витамин В12 е изключение от това правило, тъй като черният дроб складира значителни количества от него и запасите могат да са достатъчни дори за 5 години напред.

Фолиева киселина

Фолиевата киселина е синтетична форма на витамин В9. В естествената си форма витамин В9 се нарича фолат, като името му произлиза от латинското наименование за листо - folium. Причината за това наименование е, че фолатът се намира в зелените листни зеленчуци като спанака например. Други хранителни източници на фолат са цитрусовите плодове, сушените бобови култури и обогатените зърнени закуски. Хранителните добавки с фолиева киселина се използват, за да повишат приема на витамин В9 при хората, които не получават достатъчно количество от храната. Фолиевата киселина помага за производството на червените кръвни клетки и ДНК. Недостигът на фолат може да доведе до анемия в следствие на пониженото производство на червени кръвни клетки. Симптомите като възпаление на езика, загуба на усещането за вкус, депресия и изтръпване в крайниците могат да са знак за дефицит на фолат.

Витамин В12

Витамин В12 е още известен като кобаламин, причината за което е кобалтовият йон в структурата му. В12 се добива изцяло от животински източници като месо, риба и млечни продукти. Хората, които не ядат животински продукти, като стриктните вегани, често ядат храни, допълнително обогатени с В12. Този витамин е необходим за производството на червените кръвни клетки, за синтеза на ДНК и за поддържането на нервната система.

Дефицит на В12 и фолиева киселина

Недостигът на витамин В12 или фолиева киселина може да предизвика мегалобластична анемия - състояние, при което тялото произвежда незрели и абнормно големи червени кръвни клетки. При мегалобластична анемия е жизнено важно лекарите да диагностицират кое от тези две хранителни вещества липсва. Ако имате недостиг на В12, но по грешка ви лекуват от недостиг на фолиева киселина, симптомите на анемия могат да намалеят, но неврологичните увреди, предизвикани от недостигът на В12, няма да бъдат излекувани и може да се стигне до постоянна увреда на нервната система.

Необходима дневна доза

Препоръчителната дневна доза витамин В12 за повечето хора над 14-годишна възраст е 2,4 mcg. По време на бременност следва да се приемат по 2,4 mcg на ден, а за кърмачките тази доза е дори 2,8 mcg.

При фолиевата киселина, препоръчителното количество за възрастни и деца над 14-годишна възраст е 400 mcg. Бременните е добре да приемат по 600 mcg на ден, а кърмещите майки – по 500 mcg. Хроничните заболявания по правило могат да повишат нуждата на организма от тези два витамина.

Преди да започнете прием на хранителни добавки съдържащи значителни количества витамин В12 или фолиева киселина, най-добре е да се консултирате със своя личен лекар или фармацевт.

Защо е важно да приемаме фолиева киселина


Фолиевата киселина често е незаслужено подминавана при препоръките за прием на основни за организма витамини.

здраве.bg

Фолиевата киселина е водноразтворим витамин от група В и играе важна роля за телесните функции както при децата, така и при възрастните. Тя е необходима за жизненоважни химични реакции, които стимулират формирането на новите клетки в тъканите и органите на тялото и за формирането на нови червени кръвни телца от костния мозък. Фолиевата киселина е ключова и за здравето на нервната система и за метаболизирането на протеините, които приемаме с храната.

Човешкият организъм не може да произвежда фолиева киселина, затова трябва да я приемаме в достатъчни количества чрез храната.

Хранителни източници на фолиева киселина

Важно е да се уверим, че приемаме достатъчно фолиева киселина независимо от възрастта ни. Това е особено важен фактор за бременните и кърмещите жени, тъй като недостигът на този витамин може да се отрази негативно и на майката, и на бебето. За да сме сигурни, че си набавяме достатъчно фолиева киселина, е препоръчително редовно да консумираме следните продукти:

• Зелени листни зеленчуци

Добре е да включим в диетата си спанак, зеле, броколи, и марули. Грахът и бобовите култури също са добър източник на фолиева киселина.

• Портокалов сок

Пресните портокали и портокалов сок също са добър избор. Една чаша портокалов сок може да ни осигури от 60 до 100 мкг фолиева киселина. Други богати източници сред плодовете са пъпешите.

• Обогатени зърнени закуски и хляб

Повечето от комерсиално произвежданите зърнени закуски и хлябове съдържат добавена фолиева киселина. На порция те могат да ни доставят от 100 до 400 мкг. За да сме сигурни, че си купуваме правилните продукти, трябва внимателно да четем съдържанието на етикетите.

• Паста

Много видове паста са обогатени с фолиева киселина. Само половин купичка от италианското ястие могат да ни осигурят до 90 мкг от важното за организма вещество.

• Бобови култури, семена и ядки

Бобовите култури са богат източник на фолиева киселина със 180 мкг на купичка. Повечето семена и ядки също са добра алтернатива, включително и фъстъченото масло.

Дефицит на фолиева киселина

Дефицитът на фолиева киселина е сериозен здравословен проблем, който е доста често срещан, особено при бременните и кърмещите майки и при по-възрастните хора. Другите причини за недостига на това вещество са приема на определени медикаменти, злоупотребата с алкохол и заболяванията, при които са нарушени абсорбиращите функции на организма – като болестта на Крон и целиакията. Симптомите на дефицит на фолиева киселина се изразяват в умора, раздразнителност, забавен поток на мисълта, гингивит (възпаление и кървене на венците), диария и възпаление на езика. При децата това състояние може да доведе до спиране на растежа. Тези симптоми могат да ни показват, че има сериозни усложнения в следствие на дефицита на фолиева киселина, някои от които са:

Анемия

Фолиевата киселина е необходима за производството на червени кръвни телца. Когато нивата на това вещество са ниски, имаме недостиг на червени кръвни клетки, които да пренасят кислорода в тялото. Симптомите за анемия включват блед цвят на кожата, умора, възпаления на устата и езика, главоболие и лоша концентрация. Лечението може да се състои в прием на хранителни добавки с фолиева киселина, промени в диетата и/ или преливане на кръв с червени кръвни телца.

Родилни дефекти

За жените, които възнамеряват да забременеят, и за тези в първия тримустър от бременността е важно да приемат достатъчно фолиева киселина с храната или като хранителна добавка. Дефицитът на фолиева киселина може да предизвика дефекти на невралните пътища на плода, най-сериозните от които са увреда на нервната система и на гръбначните връзки, аненцефалия, при която има деформация на мозъка и черепа или дори липсващи части. Ниските нива на фолиева киселина при бременните могат да предизвикат и преждевременно раждане или опасни ниско тегло на новороденото бебе.

Препоръчителен дневен прием на фолиева киселина

• Възрастните и децата над 14-годишна възраст трябва да приемат ежедневно по 400 мкг фолиева киселина.
• Бебетата и малките деца на възраст от 1 до 3 години имат нужда от 150 мкг на ден.
• За децата между 4 и 13 години необходимата доза е 200 мкг.
• Жените, които планират да забременеят, трябва да се опитат да приемат по 400, а по време на бременността – по 600 мкг фолиева киселина с храната.
• За кърмачките препоръчителната дневна доза е 500 мкг.

Ако не можем да си набавяме цялото нужно количество от това вещество чрез храната, е добре да започнем да приемаме хранителни добавки с фолиева киселина.

Странични ефекти от фолиевата киселина

Токсичността на фолиевата киселина е рядко срещана, тъй като бъбреците прочистват излишните количества с урината. Ако приемаме витамин В, може да забележим, че урината ни е станала оранжева на цвят. Това е нормална реакция на тялото в опита му да се освободи от излишните количества фолиева киселина и не води до проблеми. Ако тялото не е в състояние ефективно да прочиства излишното количество, това може да доведе до отравяне с фолиева киселина. Симптомите включват стомашно разстройство, възпаление на устата, раздразнение на кожата, гадене, подуване, спазми, диария, косопад, ментални проблеми, безсъние или твърде живи сънища. Натравянето с фолиева киселина е много сериозен проблем, който изисква своевременна медицинска намеса.

Приемът на фолиева киселина с храната е важен през всички етапи от живота ни. Недостигът й може до доведе до някои сериозни болестни процеси, които да се окажат фатални, ако не се лекуват веднага.

Фолиевата киселина се свързва с превенцията на някои видове рак и понижаване риска от сърдечни заболявания. Ако изпитваме каквито и да е от посочените по-горе симптоми на дефицит, трябва да се консултираме с лекар и евентуално да започнем да приемаме хранителни добавки. Ранната интервенция ще доведе до благоприятен изход от ситуацията.
 

No comments:

Post a Comment

Популярни теми