(бъзлян, бъзовина, дръмбъз, свирчина, свирчовина, чер бъз, бозик, бойзан, сурчумина, дървен бъз, замбук)
1. Цветовете имат противовъзпалително, потогонно, отхрачващо действие. Употребяват се при хрема, простуда, заболяване на гърлото, задух, високо кръвно, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, ревматизъм, хемороиди, а плодовете – при невралгия. (кн.•47, стр. 144)
2. Използват се цветове, листа, плодове и кора. Листа и цветове през юни и юли, а плодове – октомври ноември. От белите цветове се вари чай, който действа потоотделящо и кръвопречистващо, помага при морбили и скарлатина, защото премахва обрива. Черният бъз е изпитано лечебно с редство при катари, ревматизъм, воднянка. Плодовете укрепват стомашната лигавица, стимулират отделянето на храчки и действуват леко разхлабващо. От узрелите плодове може да се свари супа, която действа добре върху стомаха и бъбреците. Сокът от плодовете помага при неврити и
ишиас. Листата на черния бъз също действат пикочогонно, кръвопречистващо и слабително. Кората е силно слабително средство, предизвиква гадене и има пикочогонен ефект. При запек - 1/2 ч.л. изсушени плодове се заливат с 1 чаша студена вода и се оставя да престои през нощта. Сутринта течността се пие затоплена. (кн.•56, стр. 57)
3. Цветовете съдържат малко количество етерично масло. Те имат омекчаващо и отхрачващо действие. Листата и плодовете действат слабително и диуретично. Цветовете се употребяват при хрема, ангина и кашлица, при възпаление на пикочните пътища, при хемороиди и подагра. Отварата от листата се използва външно за бани при кожни обриви, хемороиди и ревматизъм.
Рецепти: вземат се 2 ч.л. цветове и се заливат с 250 мл. вряща вода и кисне 10-15 мин. Напоследък се използва воден извлек или сироп от пресни цветове. Вземат се 15-20 пресни съцветия от бъз и се поставят в 3 литра вода за едно денонощие да киснат. На следващият ден съцветията се прецеждат, течността се затопля и се подслажда със захар и се пие топла, действа като ободряваща напитка. От плодовете се приготвя сгъстен мармалад, който се употребява при неврози, действа слабително и диуретично. (Веселка Димова, биолог-химик, в-к "Зн.", бр. 3 - 2002 г.)
Източник: http://indigota.com/index.php?topic=3672.0#ixzz4CITSu1t0
No comments:
Post a Comment